Święto Zmarłych

1 listopada obchodzimy Święto Zmarłych. To dzień, w którym wspominamy wszystkich, którzy już na zawsze odeszli. Odwiedzamy groby, zapalamy na nich znicze, kładziemy kwiaty. Jest to dla wszystkich dzień zadumy i rozmyślań. Rozmyślań o ulotności i kruchości życia, o przemijaniu, ale również, paradoksalnie  o przyszłości.

Kultywowanie tego Święta jest ważne. Ważne zarówno dla nas, ale przede wszystkim dla naszych dzieci.  Jest to dla nich swoista lekcja uświadamiająca o własnej tożsamości, pozwalająca odkryć swoje kulturowe „ja”.

Warto w tym dniu poświęcić chwilkę, aby porozmawiać ze swoim dzieckiem. Aby wytłumaczyć przedszkolakowi, dlaczego ten dzień, święto Wszystkich Świętych, jest tak ważny. Dość często jest tak, że kilkulatek tak naprawdę nie rozumie co to śmierć.  Święto Zmarłych jest więc dobrym czasem, aby wytłumaczyć dziecku, dlaczego odwiedzamy groby, dlaczego zawsze pamiętamy o zmarłych, o tym że śmierć jest czymś nieuniknionym. Śmierć nie powinna stanowić tematu tabu. Z pewnością nie jest to łatwy temat. Śmierć to ból, to cierpienie dla bliskich, jednak im wcześniej dziecko będzie zaznajomione z tym tematem, tym łatwiej będzie mu w przyszłości przeżyć okres żałoby.

Tak jak wspomniałam, temat jest bardzo trudny i na co dzień nie prowadzimy takich rozmów. Święto Zmarłych jest jednak takim dniem, w którym warto spróbować podjąć taki temat. Pamiętajmy jednak, że musimy to zrobić bardzo delikatnie, w sposób, który nie wzbudzi w dziecku niepotrzebnego strachu. Podczas takiej rozmowy musimy  być uczciwi i spokojnie, ale zgodnie z prawdą odpowiadać na każde zadane pytanie.

Tego typu pytania nie są dla Rodziców łatwe.  Ale sam Dzień wszystkich Świętych nie jest dniem łatwym, ale daje nam poczucie wartości nieprzemijającej. Te wspomnienia o bliskich, którzy już odeszli, budują przecież legendę naszej rodziny, budują historię. A historia jest fundamentem dla przyszłości.

Pielęgnujmy więc te wspomnienia i uczmy tego nasze dzieci.

2 listopada to Zaduszki – święto które obchodzimy po Wszystkich Świętych. Jest to dzień modlitwy za dusze zmarłych. Ten dzień nie jest dniem wolnym od pracy i nasze przedszkole Sowia 5, jest w tym dniu otwarte w normalnych godzinach.