Jak rozwijać talent dziecka

Jak rozwijać talent dziecka

Psychologowie zgodnie twierdzą, że prawdziwy talent można rozpoznać już u 5 – 6 latka. Wystarczy tylko dobrze obserwować swoje dziecko, aby stwierdzić czy nasza pociecha jest szczególnie uzdolniona w jakiejś dziedzinie czy też nie. 

Jeżeli jednak przyuważymy, że nasze dziecko maluje inaczej niż inne dzieci, jest bardziej wysportowane, czy też umuzykalnione, warto zadbać o rozwój tego talentu.

Pielęgnowanie i rozwijanie talentu bardzo dobrze wpływa na rozwój młodego człowieka.

A jak rozwijać talent dziecka?

Wszystko zależy oczywiście od rodzaju talentu.

  1. TALENT MUZYCZNY: pogłębiajmy zainteresowania dziecka w tej dziedzinie. Nie tylko nauka gry na instrumencie, ale bardzo ważne jest aby dziecko mogło poznać muzykę. Wybierzcie się wspólnie do filharmonii, opery. Pozwól dziecku poznać różne rodzaje muzyki – od poważnej do rocka. Niech muzyka zagości w waszym domu. Muzykujcie wspólnie.
  2. TALENT PLASTYCZNY: zapisz swoje dziecko do kółka plastycznego, zabieraj na wystawy malarstwa, pokazuj dzieła wielkich artystów.
  3. TALENT SPORTOWY: zapisz dziecko do klubu sportowego, pozwól na uczestnictwo w zawodach. Pamiętaj również o odpowiedniej diecie małego sportowca.
  4. TALENT AKTORSKI: zapisz swojego malucha do kółka aktorskiego, zabieraj na przedstawienia do teatru, zachęcaj do występów. Rób zdjęcia małemu aktorowi, aby nie czuł się skrępowany przed obiektywem.talent dziecka
  5. TALENT MATEMATYCZNY: kółka matematyczne, informatyczne, fizyczne – nawet przedszkolaki mogą z nich korzystać.

 

Rozwijanie talentów dziecka jest bardzo ważne. Dzieci, u których talent jest pielęgnowany rozwijają się lepiej, często odnoszą sukcesy w dorosłym życiu (nawet takie zupełnie nie związane z odkrytym przez Rodzica talentem).

Należy jednak pamiętać o jednym. Nie możemy dziecka zmuszać do czegoś, czego nie lubi. Co tylko w naszym mniemaniu jest talentem i ulubioną czynnością dziecka. Nie jest łatwe w porę zauważyć, kiedy nasze dziecko zaczyna się bardzo męczyć. Kiedy to co miało być wielką pasją i talentem, zamienia się w prawdziwą męczarnię.

Oj tak, bycie Rodzicem nie jest łatwe, musimy być czujni i mądrzy. I to co najważniejsze – obserwujmy uważnie nasze dzieci, słuchajmy co do nas mówią, odpowiadajmy na ich potrzeby – a nie własne.

Jeden komentarz do “Jak rozwijać talent dziecka

Możliwość komentowania została wyłączona.