Przygotowania do świąt

Przygotowania do Świąt

Do Świąt Bożego Narodzenia coraz bliżej, więc w Przedszkolu Sowia 5 w Siemianowicach Śląskich praca wre. Przygotowania do Świąt trwają. Wszyscy mają pełne ręce „roboty”. I przedszkolaki i maluszki z naszego żłobka. Robimy wszystko, aby na święta nasze przedszkole zachwycało. Stroimy choinki, robimy ozdoby świąteczne, przystrajamy okna. A wszystko to w prawdziwie świątecznym nastroju.

W świątecznym nastroju i z piosenką na ustach:

stała pod śniegiem panna zielona
nikt prócz zająca nie kochał jej
nadeszły święta, i przyszła do nas
pachnący gościu, prosimy – wejdź!

Choinko piękna jak las
choinko, zostań wśród nas
Choinko piękna jak las
choinko, zostań wśród nas

jak długo zechcesz z nami pozostań
niech pachnie tobą domowy kąt
wieszając jabłka na twych gałązkach
życzymy wszystkim wesołych świąt

Choinko piękna jak las
choinko, zostań wśród nas
Choinko piękna jak las
choinko, zostań wśród nas

Ale dlaczego my właściwie stroimy te choinki na Święta?

Drzewka, szczególnie te iglaste, są od dawien dawna uważane za symbol źródła życia. Sama tradycja choinek narodziła się w Alzacji ok roku 1419. Wstawiano choinki do domów i ustrajano kolorowym papierem i suszonymi jabłkami.  W Polsce tradycja strojenie choinki  została wprowadzona podczas zaborów, na przełomie XVIII i XIX wieku, przez protestanckich Niemców.  Na początku zwyczaj ten nie cieszył się zbyt dużą popularnością, ale z czasem stało się to i naszą tradycją. I bardzo dobrze, bo kto może wyobrazić sobie Święta bez zapachu choinki? Bez wspaniałych ozdób, które pojawiają się na choince. Bo i same ozdoby również nie są przypadkowe. Każda ozdoba ma swoje znaczenie.

Na szczycie każdej choinki powinna pojawić się gwiazda, która symbolizuje Gwiazdę Betlejemską.  Lampki, które pięknie świecą na naszej choince to symbol światła, które przyszło od Boga wraz z Narodzeniem Chrystusa. Inne ozdoby choinkowe również mają wielkie znaczenie:

  • aniołki – opieka nad domem
  • dzwoneczki – dobra nowina
  • jabłka – symbol zdrowia, urody (biblijny owoc, zastąpiony bombkami)
  • łańcuchy – symbol zniewolenia grzechem
  • orzechy – dobrobyt, siła

 

Przedszkolaki wiedza, że im strojniejsza nasza choinka, tym pomyślniejszy nowy rok. Uwielbiają te przedświąteczne prace.

Warto przyłączyć ich również w domu do przygotowań. Te wspólne prace sa nie tylko bardzo przyjemne, ale zapadają dzieciom głęboko w pamięć. Pozwólmy dzieciom na wspólne przygotowanie tych świąt.

Wszyscy wspólnie poczujmy magię świąt.