Od kiedy dziecko powinno mieć swój osobny pokój

Od kiedy dziecko powinno mieć swój osobny pokój

To pytanie Rodzice zadają bardzo często.

Od kiedy dziecko powinni mieć swój osobny pokój?

Kiedy powinno mieć swoje własne miejsce do „pracy”, swój własny „kawałek podłogi”. Zdania w tym temacie są bardzo podzielone. Są zwolennicy szybkiego wyprowadzenia dziecka z pokoju rodziców, są również tacy, którzy uważają że im dłużej będziemy wspólnie z dzieckiem tym lepiej. Co więc powinni zrobić Rodzice?

Przeniesienie dziecka, do jego własnego pokoju to z pewnością trudna decyzja. Specjaliści twierdzą, że dziecko powinno otrzymać swój własny pokój między 18 a 30 miesiącem życia. I tak jak napisałam na wstępie sa osoby, które uważają, że najlepiej to zrobić od razu. Jeżeli dziecko od samego początku życia będzie miało swój pokój, w którym będzie spało, wtedy nie będzie trudności z jego przenoszeniem. Czy jednak to bezpieczne? Ze względu na bezpieczeństwo bardzo często ustawiamy łóżeczko naszego dziecka w naszych sypialniach. I to w 100 % zrozumiałe. Chcemy aby nasze dziecko czuło się bezpiecznie, aby czuło więź z Rodzicami. Kiedy jednak dziecko staje się samodzielne, warto zacząć urządzać jego pokoik. Możecie to zrobić oczywiście wspólnie z dzieckiem. Pozwólcie mu narysować swój wymarzony pokoik,  podpowiadajcie co jeszcze tam powinno się znaleźć.

Co powinno znaleźć się  w pokoju przedszkolaka?

Pokój przedszkolaka powinien być jasny, zastanówmy się który pokój w naszym mieszkaniu taki jest i tam urządźmy pokój naszego maluszka. Wybierając meble do pokoju przedszkolaka szukajmy takich, które będą „rosły” razem z dzieckiem. Na rynku jest bardzo dużo propozycji mebli, które spełniają ten warunek. Dzięki temu posłużą one naszej pociesze przez dłuższy okres czasu.

Warto zadbać o przestrzeń wspierającą samodzielność naszego przedszkolaka. Dziecko musi mieć łatwy dostęp do swoich rzeczy. Szafki, lub pojemniki z zabawkami musza być takie, aby  nasz maluch mógł swobodnie z nich korzystać. Musi mieć możliwość łatwego wyjmowania i odkładania i utrzymywania porządku. Wszystkie kredki, zeszyty, plasteliny.. powinny być w zasięgu rączek dziecka. Dzięki temu będziemy mogli wspierać naturalny rozwój naszego dziecka, będziemy wspierać jego samodzielność. Warto więc pomyśleć również o tym, aby część ubranek również znalazła się na niższych półkach, aby nasz przedszkolak mógł no powiedzmy prawie sam dobrać strój na kolejny dzień.

Urządzając pokój przedszkolaka pamiętajmy o tym, aby był on jak najbardziej funkcjonalny. Podzielmy go na strefy:

  • do zabawy
  • do wypoczynku
  • do „pracy”

Od kiedy dziecko powinno mieć swój osobny pokój

Warto wygospodarować dużo miejsca na podłodze, to przecież idealne miejsce do zabawy. Miękki dywanik z pewnością spisze się tutaj idealnie.

Nie wstawiajmy do pokoju dziecka zbyt dużo mebli. Dwie komody, szafa, biureczko i łóżko – to w zupełności wystarczy. Dziecko musi mieć dużo przestrzeni do zabawy. To jego twierdza, musi się w tym pokoju czuć dobrze i bezpiecznie. Dziecko musi lubić swój pokój i chętnie w nim przebywać. Te przenosiny nie mogą jednak być na siłę. Róbcie to powoli, bez stresu. I najważniejsze – wszyscy musicie być na to gotowi. Nie ma co słuchać podpowiadaczy, że dziecko już powinno być samo w pokoju, że powinno już spać samo. Ważne, że ma swój pokój, że lubi się w nim bawić. Ale czy będzie chętnie w nim zasypiał? Po pewnym czasie z pewnością tak? Ale odpowiedniego momentu kiedy to ma się wydarzyć po prostu nie ma. Sami wiecie najlepiej kiedy będzie ten dobry czas. I pamiętajcie –

Uśmiech dziecka jest najwążniejszy