Wiosna to piękna pora roku. Niestety niesie ze sobą również swędzenie oczu i katary alergiczne. Co nas uczula? Przedstawiamy kalendarz pyleń na rok 2019 opracowany przez Ośrodek Badań alergików.
Kalendarz pyleń jest ważny, bo dzięki niemu możecie Państwo zaobserwować zachowanie waszych dzieci i sprawdzić co w danym miesiącu może powodować katar, kaszel, zaczerwienienie oczu.
Jak widać pierwsze pylenia mają miejsce już styczniu. Są one jednak dość niskie. Największe nasilenie przypada na okres od maja do września. W tym czasie alergie na pyłki występują u dzieci najczęściej. Niejednokrotnie jednak nie są zdiagnozowane, bo mylimy je z przeziębieniem.
Czy mój przedszkolak jest alergikiem?
Jeżeli przedszkolak chodzi ciągle z katarem, swędzą go oczka, kaszle … możliwe, że jest uczulony. Nie zawsze są to oczywiście pyłki roślin. Przedszkolak może być uczulony na składnik jedzenia, lub na nowy proszek w którym wypraliśmy właśnie jego ubranka. Może się również okazać, że dziecko uczulone jest na sierść. O tym co uczula naszego malucha powie nam lekarz alergolog, do którego koniecznie musimy się wybrać.
Lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad, podczas którego dość często sami dochodzimy do tego, w jakich sytuacjach przedszkolak miał objawy alergiczne. Lekarz zleci testy alergiczne, skórne lub z krwi.
Testy te są szczególnie przydatne w diagnozowaniu uczulenia na alergeny powietrznopochodne, czyli zawieszone w powietrzu, takie jak:
- pyłki roślin (traw, drzew i chwastów),
- roztocza kurzu domowego,
- alergeny sierści zwierząt
- grzyby pleśniowe
Testów skórnych nie przeprowadza się u dzieci poniżej 5 roku życia. U takich maluszków przeprowadza sie testy z krwi.
Lekarz po rozpoznaniu alergii ustawi odpowiednie leczenie.
O domowych sposobach walki z alergią pisaliśmy w artykule Co może uczulać dziecko na wiosnę?