czynności które powinien umieć przedszkolak

Jakie umiejętności powinno posiadać dziecko, gdy idzie do przedszkola

Już wkrótce przedszkole Sowia 5 przywita w swoich progach kolejnych przedszkolaków. Wprawdzie przed nimi jeszcze wakacje, ale już teraz warto przygotować swojego malucha do tego wielkiego wydarzenia. A jakie umiejętności powinno posiadać dziecko, gdy idzie do przedszkola? 

Ten pierwszy raz w przedszkolu, jest bardzo dużym przeżyciem zarówno dla dziecka jak i dla rodziców. Aby dziecko mogło się dobrze poczuć w grupie rówieśników, musi mieć opanowane pewne umiejętności.

Umiejętności małego przedszkolaka

SAMODZIELNOŚĆ : 

małe dziecko jest karmione, nosi pieluszki, sprzątamy po nim zabawki itp. Jeżeli jednak podjęliśmy decyzje o wysłaniu dziecka do przedszkola, musimy go już teraz nauczyć samodzielności. Pozwólmy naszemu maluszkowi używać sztućców i jeść samodzielnie. Dzieci bardzo lubią ten rodzaj samodzielności. Oczywiście nóż nie będzie dobrym rozwiązaniem na początek, ale łyżka, widelec – jak najbardziej. Dziecko musi wiedzieć jak się nimi posługiwać i powolutku udoskonalać tą umiejętność. W przedszkolu dzieci otrzymują posiłki na talerzykach i w większości przypadków radzą sobie same. 

copowinien umieć przedszkolak

Kolejną umiejętnością jest kontrola oddawania moczu. Korzystanie z toalety jest dla dziecka dość dużą trudnością, dlatego też naukę powinniśmy rozpocząć odpowiednio wcześnie. Na początku dzieci zapominają o tym, że nie mają pieluszki, nie zapominajmy więc o zapasowych ubrankach w torebce 😉

Ubieranie – samodzielne ubieranie się dziecka, jest dla niego również wielką przyjemnością, niestety na początku jest to czynność długotrwała. Rodzice muszą się więc uzbroić w cierpliwość i pozwolić swojemu maluszkowi na samodzielne założenie spodenek, bluzeczki, sukienki. Oczywiście musicie pomóc dziecko, ale nie wyręczajcie go kiedy czynność trwa za długo. Z czasem dojdzie do takiej wprawy, że w przedszkolu będzie pierwszy w zakładaniu kurteczki.

ROZKŁAD DNIA 

to kolejna umiejętność, którą dziecko będzie musiało opanować kiedy zostanie przedszkolakiem. Wstawanie o jednej, często bardzo wczesnej porze, posiłki o jednej godzinie, a nie tylko wtedy kiedy jest głodne, poobiednia drzemka – to wszystko warto już wprowadzić wcześniej. Pierwsze dni w przedszkolu to bardzo duży stres dla przedszkolaka. Jeżeli dodatkowo dojdzie do tego całkowita zmiana rozkładu dnia – te pierwsze dni będą naprawdę ciężkie. Dlatego też rodzice odpowiednio wcześnie powinni wprowadzić taki rozkładu dnia, aby dziecko było do niego przyzwyczajone. Budźmy nasze dziecko odpowiednio wcześnie, ustalmy stałe pory posiłków, nauczmy dziecko zasypiania o jednej porze.

SPRZĄTANIE

dziecko, które zaczyna uczęszczać do przedszkola musi już umieć posprzątać po sobie. Pozbierać zabawki po zabawie, poukładać wszystko ładnie na półce, odnieść kubeczek po wybitej herbatce, czy talerzyk po obiedzie. Takie zachowanie powinno dziecku wejść w nawyk. Żeby tak się stało, musimy go tego nauczyć.

Powyższe umiejętności musimy z dzieckiem ćwiczyć z dużą cierpliwością, ale i konsekwentnie. Dzieci jednak uczą się bardzo szybko i często chwalone, robią bardzo duże postępy. Warto więc pozwolić im na samodzielność.

A jeżeli któraś umiejętność nie będzie opanowana do końca – głowa do góry – w przedszkolu Sowia 5 w Siemianowicach Śląskich wszystko uda się perfekcyjnie 🙂 A nasza Dobrusia z prawdziwą niecierpliwością wygląda nowych przyjaciół – przedszkolaków

Przedszkole Sowia 5

Jeden komentarz do “Jakie umiejętności powinno posiadać dziecko, gdy idzie do przedszkola

Możliwość komentowania została wyłączona.