Jaki wpływ ma aktywność ruchowa na rozwój dziecka?

Jaki wpływ ma aktywność ruchowa na rozwój dziecka?

…biegać skakać, latać,  pływać, w tańcu w ruchu wypoczywać …  tak śpiewał Pan Kleks w piosence „Z poradnika młodego zielarza”.  Tutaj aktywność była przepisem na wieczną młodość, ale jaki wpływ ma aktywność ruchowa na rozwój dziecka? Aktywność fizyczna jest bardzo ważna na każdym etapie rozwoju człowieka.

Jednak szczególne ma znaczenie właśnie dla dzieci w wieku przedszkolnym. Własnie w tym czasie, dzieci najszybciej rosną, wzmacniają swoje mięśnie. Nie możemy więc dzieciom ograniczać ruchu. Organizm dziecka, sam domaga się ciągłej aktywności ruchowej. Dlatego nasze dzieci biegają, skaczą, ćwiczą i nie wykazują żadnych oznak zmęczenia. Wystarczy im mała chwilka odpoczynku i… baterie znów naładowane.

Możemy wyróżnić cztery najważniejsze przeznaczenia aktywności fizycznej w życiu młodego człowieka:

  • funkcję stymulacyjną,
  • adaptacyjną,
  • kompensacyjną,
  • korekcyjno-terapeutyczną.

Każda z nich ma istotny wpływ na rozwój dziecka.

Podczas aktywności ruchowej, mięśnie naszego przedszkolaka zwiększają swoją objętość, zwiększa się ich siła i sprężystość. Zwiększa się wytrzymałość wiązadeł oraz ścięgien. Większa praca mięśni, to jednocześnie większe zapotrzebowanie na środki odżywcze. Rozwija się więc układ krążeniowo-naczyniowy. Krew płynie szybciej, serce pracuje mocniej, a to wszystko powoduje ich wzmocnienie.

Również układ oddechowy pracuje wydajniej podczas aktywności fizycznej, Oddech jest szybszy, głębszy i dzięki temu płuca naszego przedszkolaka zwiększają swoją pojemność.

Podczas ruchu i ćwiczeń, dziecko hartuje swój młody organizm, nabiera odporności.

Już wymienione powody, powinny być wystarczające, abyśmy nabrali pewności, że im więcej ruchu dla naszego przedszkolaka, tym lepiej. Ale to nie wszystko. Aktywność fizyczna sprzyja również rozwojowi umysłowemu, koordynacji wzrokowo-ruchowej, wyostrza zmysły wzroku i słuchu.

Jaka jest najlepsza aktywność dla naszego przedszkolaka?

Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każda aktywność, ma wpływ na rozwój naszego dziecka. Wspólne spacery, piesze wędrówki, jazda na rowerze, bieganie po lesie, zabawa na placu zabaw.

Najlepiej, aby dziecko samo zdecydowało na jaki rodzaj aktywności ma w danym momencie ochotę. Razem planujcie Waszą wspólną aktywność fizyczną i zabawę.

Podczas takich zabaw ruchowych dzieci mogą się dotlenić i wyładować nadmiar energii. Po takich szaleństwach zasną szybko i bez marudzenia. Nie zdążycie doczytać ulubionej bajki, a maluszek już będzie słodko spał. A musi się dobrze wyspać, by na drugi dzień, od samego rana znów móc .. biegać, skakać, latać, pływać, w tańcu, w ruchu wypoczywać…