Jak rozwijać zmysły dziecka

Jak rozwijać zmysły dziecka?

Zmysły naszego dziecka rozwijały się już, kiedy maluch był w brzuszku Mamy. Pierwszy zmysł, który dziecko odczuwa to oczywiście dotyk, później rozwija się smak, następnie węch i słuch. Na końcu rozwija się wzrok. Te rozwinięte w czasie ciąży zmysły należy stymulować przez cały okres wieku dziecięcego. 

Jak rozwijać zmysły dziecka? 

  1. WZROK : dziecko w wieku przedszkolnym powinno już rozróżniać figury geometryczne, segregować literki i cyfry, rozróżniać kolory. Większość funkcji wzorku w tym wieku jest już taka jak u osób dorosłych. Jak możemy pomóc naszemu dziecku rozwijać ten zmysł? Zabierajmy je na wystawy obrazów, fotografii, do oceanarium, pozwólmy przeglądać się w lustrze.
  2. DOTYK: jest bardzo ważnym zmysłem, pobudza rozwój mózgu, usprawnia ruchy naszego przedszkolaka, wpływa również na emocje. Aby wspomóc rozwój tego zmysłu pozwólmy naszemu dziecku na poznawanie świata poprzez dotyk. Fajne zabawy, które wspomogą rozwój tego zmysłu znajdziecie w artykule Zabawy dla dzieci, rozwijające dotyk. zmysł dotyku
  3. SŁUCH: ten zmysł musimy bardzo chronić. Małe dziecko nie może być narażone na zbyt intensywny, głośny dźwięk. Szalona zabawa na koncercie może niestety zakończyć się uszkodzeniem słuchu. Dlatego jeżeli wybieracie się z Waszymi pociechami na występ ulubionej gwiazdy, koniecznie zaopatrzcie maluszka w odpowiednie słuchawki, lub korki do uszu, które można zakupić w aptece. Najlepszy rozwój zmysłu słuchu następuje podczas poznawania nowych dźwięków: napełniona butelka piaskiem, kamykami, grochem – idealnie spełni to zadanie. Koncert muzyki klasycznej, puszczany cichutko z magnetofonu,  naśladowanie dźwięku lecącej muszki, pszczółki, tętent koni – to wszystko rozwija słuch małego człowieka 
  4. WĘCH – zapachy zapasają w naszej pamięci na wiele długich lat. Kiedy czuję zapach gotowanego kompotu z jabłek – pamiętam tylko moją Babcię, która gotowała najlepszy kompot na świecie. Warto więc aby nasze dziecko miało cudowne wspomnienia. Podczas wspólnych wędrówek po lesie zwracajmy dziecku uwagę na zapachy. Jak pachnie las po deszczu, jak pole ze skoszoną trawą, jak pachną kwiaty. Nawet stary, zabytkowy Kościółek ma swój specyficzny zapach, który zapadnie dziecku w pamięci.
  5. SMAK – ten zmysł bardzo szybko można ukształtować u dziecka dietą, niestety nie zawsze jest to dobre ukształtowanie. Zbyt intensywny smak, może zaburzyć prawidłowy rozwój zmysłu. Pamiętajmy o tym, przygotowując pyszne domowe obiadki. Zbyt duża ilość soli, za ostre potrawy, za słodkie …. to wszystko zaburzy prawidłowy rozwój smaku u dziecka. Pozwólmy jednak dziecku na poznawanie różnych smaków. Niech samo określi, co smakuje a co nie.

 

Rozwój zmysłów jest dla dziecka bardzo ważny. Dzięki zmysłom młody człowiek poznaje świat, staje się samodzielny i wrażliwy.