Zabawy dla dzieci, rozwijające dotyk

Zabawy dla dzieci, rozwijające dotyk

Dotyk, to zmysł, który rozwija się w u dziecka już brzuchu Mamy. Zaraz po narodzinach, pierwsze co poczuje noworodek i rozpozna, to czuły dotyk swojej Mamy. To cały jego świat. Jeszcze nie słyszy dobrze, nie widzi dobrze, więc dotyk pozwala na poznawanie świata. Zmysł dotyku pozwala na lepszy rozwój dziecka, na rozwój jego mózgu, pobudza rozwój inteligencji. Wpływa niesamowicie na więź między rodzicami, a dzieckiem. Dlatego rozwój zmysłu dotyku jest bardzo ważny. Możemy go rozwijać głównie poprzez wspólną zabawę, odpowiednio dobraną do wieku dziecka. Możemy go rozwijać również poprzez codzienne pieszczoty.

 

Kiedy nasze dziecko jest malutkie, praktycznie cały czas jest dotykane przez Rodziców – całujemy je, przytulamy, nosimy na rękach. Nie zapominajmy o tym również wtedy, kiedy nasz maluch staje się dumnym przedszkolakiem. Każde pożegnanie z naszą pociechą, usypianie, chwalenie, wspólne spędzanie czasu – powinno być wypełnione buziakami i przytulańcami. zmysł dotyku

Takie zachowanie zbuduje więź między rodzicami a dzieckiem, zagwarantuje nam akceptację i zaufanie.

Aby rozwój zmysłu dotyku był jeszcze większy, zorganizujmy zabawy, zabawy dla dzieci, rozwijające dotyk. 

  1. Rysowanie na chodniku: to super zabawa, która pozwala dziecku nie tylko na rozwój dotyku (maluje po chropowatej powierzchni używając różnych materiałów: kredy, węgla itp) ale również bardzo rozwija wyobraźnię; Dzieci uwielbiają tę formę zabawy, dlatego też chodnik przed przedszkolem Sowia 5 jest zawsze piękny i kolorowy. malowanie kredą na chodniku
  2. Dzieła sztuki bez pędzla: malowanie rączkami to kolejna zabawa, która sprawia że dzieci aż piszczą z radości. Na dużych kartkach papieru, dziecko maczając paluszki w farbach (najlepiej jak są to farby plakatowe) tworzy dowolne kształty, miesza kolory tworzyć prawdziwe działo sztuki. Przyłączcie się do takiego malowania, tworząc prawdziwie rodzinne dzieło sztuki. Taki stworzony wspólnie obraz powieście w pokoju dziecka, aby mu pokazać jak bardzo jesteście dumni.
  3. Szefowie kuchni: wspólne przyrządzanie posiłków to również idealny sposób na pobudzenie zmysłu dotyku. Krojenie owoców na sałatkę, „darcie” sałaty, lub rozgniatanie czosnku – to wszystko pozwala dziecku rozwijać dotyk. Wspólne pieczenie ciasta to nie tylko rozwijające, ale również bardzo smakowite zajęcie. Pozwól swojemu przedszkolakowi ugnieść ciasto, ubić pianę, udekorować…wypieki przedszkolaka
  4. Przelewanie wody: piękna pogoda sprawia, że dłużej jesteśmy na dworze, chętnie spędzamy czas w ogrodzie. A ogród to idealne miejsce na rozwój dotyku podczas kontaktu z wodą. Zorganizujmy kilka pojemników, różnej wielkości i pozwólmy naszemu przedszkolakowi na przelewanie. Wodę można zabarwić farbkami, dodać do niej piasek i zrobić cudowne błotko. Ubrudzony maluch, swój rozwój dotyku może przenieść do wanny, gdzie podczas wieczornej kąpieli zobaczy które zabawki toną w wannie, które śmiesznie wyskakują, które unoszą się na powierzchni. Wytłumacz swojemu maluchowi dlaczego tak się dzieje.

Jak rozwijać zmysł dotyku w domu? 

zabawy dla dzieci, rozwijające dotyk

  1. Plastelina, modelina, masa plastyczna: kiedy pogoda nie pozwala na ciągłe przebywanie na dworze, w domu również możemy rozwijać zmysł dotyku, wykorzystując plastelinę, modelinę i inne masy plastyczne, których na naszym rynku jest bardzo dużo. Możecie wspólnie ulepić piękne zwierzątka i bawić się w ZOO, a może wyścigówki i urządzić prawdziwy tor wyścigowy? A może…… no pomysłów na świetną zabawę jest cała masa, a najlepsze mają same dzieci.
  2. Budowanie z klocków – kolorowe klocki są nie tylko idealnym pomysłem na zabawę dla przedszkolaka, są również idealnym materiałem dzięki któremu dziecko rozwija dotyk. Budowanie z klocków lubią zarówno chłopcy jak i dziewczynki. Jest to zabawa, która wspomaga rozwój naszego dziecka i bardzo długo się nie nudzi 😉 bdowanie z klocków

Oczywiście pomysłów na zabawy dla dzieci, rozwijające dotyk jest naprawdę bardzo dużo. Właściwie każda zabawa edukacyjna, sprzyja rozwojowi dotyku u dziecka. Dlatego też bawcie się z Waszymi przedszkolakami jak najwięcej – warto!