Integracja dzieci w wieku przedszkolnym

Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały?

Kiedy Twoje maleńkie dziecko, leżąc w beciku słodko się uśmiecha, tak bardzo chcesz aby zaczęło już gaworzyć. Gdy zaczyna gaworzyć, tak bardzo chcesz, żeby coś powiedziało. Kiedy zaczyna mówić pierwsze słowa, tak bardzo chcesz aby z nim porozmawiać. I nagle…. wszystko się zmienia. Twoje maleńkie dziecko zaczyna chodzić, mówić…. wszystko w jednym czasie. W jednym czasie przestaje też słuchać, zaczyna mieć szalone pomysły i rozrabiać. Rozmawiasz, tłumaczysz – wszystko na nic. Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały? 

To zadanie nie jest łatwe. Bo jak dotrzeć do przedszkolaka, który ma swoje zdanie i swój własny światopogląd? Jak mówić do takiego małego człowieka?

Adela Faber i Elaine Mazlish – autorki wielu popularnych poradników dla Rodziców, starają się odpowiedzieć na to pytanie w swojej książce: ” Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły.

Jak mówić żeby dzieci nas słuchały

 

W książce tej, autorki w przystępny sposób opisują, jak zmienić swoje zachowanie, jak zmienić swoje mówienie, aby złapać z dziećmi lepszy kontakt.

Oto główne problemy poruszane w tej książce:

 1. Jak pomóc dzieciom, by radziły sobie z własnymi uczuciami;
 2. Zachęcenie dziecka do współpracy;
 3. Zamiast karania;
 4. Zachęcenie do samodzielności;
 5. Pochwały;
 6. Uwalnianie dzieci od grania ról;

Historyjki obrazkowe zawarte w książce, dokładnie pokazują jakie błędy popełniamy podczas wychowania dziecka, jak powinniśmy postępować, aby nawiązać z dzieckiem idealny kontakt:

 • nie słuchaj „jednym uchem”;
 • słuchaj dziecka bardzo uważnie;
 • akceptuj uczucia dziecka;
 • nie pouczaj, nie zadawaj tysiąca pytań – słuchaj;
 • pomóż dziecku określić swoje uczucia;
 • zachęcaj dziecko do korzystania z cudzych doświadczeń.

To tylko niektóre z cennych uwag, jakich udzielają autorki Rodzicom.

Polecamy Państwu przeczytanie tej książki,. Z pewnością odpowie na wiele pytań, które nurtują nas wszystkich – Rodziców i wychowawców. Pomoże w wypracowaniu zachowania, które pozwoli nam na świetny kontakt z dzieckiem .

Inne pozycje tych autorek są również godne polecenia:

Seria książek o dzieciach Adele Faber i Elaine Mazlish:

1. “Wyzwoleni rodzice, wyzwolone dzieci” ;

2. „Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały, jak słuchać, żeby z nami rozmawiały”

3. “Rodzeństwo bez rywalizacji. Jak pomóc własnym dzieciom żyć w zgodzie, by samemu żyć z godnością” ;

4. “Jak mówić, żeby dzieci się uczyły – w domu i szkole” ;

Wymienione wyżej książki, są idealną propozycję do „poduszki” na dłuuugie jesienne wieczory. Przyjazny język, prosto wytłumaczone zagadnienia i genialne podpowiedzi, z pewnością przypadną do gustu wszystkim Rodzicom.