Pierwsze dni w przedszkolu

Jak mówić do przedszkolaka

Przed nami nowy rok przedszkolny. Niektórzy Rodzice przyprowadzą swoje pociechy po raz pierwszy do przedszkola. Towarzyszy temu radość, ale i strach. Jak mówić do przedszkolaka, aby zminimalizować jego lęki? Rodzic, który po raz pierwszy przyprowadza swoje dziecko do przedszkola wierzy w to, ze jego pociecha da sobie radę.  Nie zmienia to jednak faktu, że te pierwsze dni w przedszkolu są stresujące zarówno dla Rodzica jak i dla dziecka.  Oczywiście staramy się przygotować  nasze dziecko do tego pierwszego dnia w przedszkolu, ale czasami to nie wystarcza. Dziecko boi się iść do przedszkola, buntuje się, stara się wymóc na nas – Rodzicach – zmianę decyzji o wysłaniu go do przedszkola. Na takie zachowanie dziecka powinniśmy reagować spokojnie, bez dodatkowych nerwów. Powinniśmy starać się jak najwięcej rozmawiać z dzieckiem.

Jak mówić do  przedszkolaka, który boi się iść do przedszkola? Boi się nowości?

Oto kilka zwrotów, które pomogą w naszej rozmowie z dzieckiem, pomogą zwalczyć jego nieśmiałość:

„Będę przy Tobie tak długo, jak będziesz tego potrzebować”

Nasze dziecko musi być pewne, że nie zostawiamy je w przedszkolu na zawsze. Warto ten pierwszy tydzień o ile to możliwe wziąć wolne z pracy i stopniowo wydłużać te chwile rozstania. Dziecko musi czuć się bezpieczne, musi wiedzieć, że może na nas liczyć zawsze.

„Co miłego spotkało Cię w przedszkolu?” „Jak ma na imię Twoja koleżanka?” „Czy zabawa z nową koleżanką była ciekawa? W co się bawiłyście”

Nie zadawajmy pytań „jak tam w przedszkolu”. Na to pytanie dzieci, które są nieśmiałe, odpowiedzą nam zdawkowo. Starajmy się zadawać tak pytanie, aby uzyskać jak najbardziej wyczerpującą odpowiedź. Konkretne pytanie to konkretna odpowiedź.  Tak zadane pytanie, nauczą dziecko rozmowy z Tobą, Rozmowy, którą jeżeli wpoisz mu w przedszkolu, zaprocentuje w starszym wieku. Dzieci nauczone w przedszkolu takich rozmów, chętniej opowiedzą nam o swoich przeżyciach gdy będą już nastolatkami.

„Czy to co Cię dzisiaj spotkało bardzo Cię zdenerwowało? Dlaczego tak Cię zdenerwowało?”

Starajmy się rozmawiać ze swoim przedszkolakiem jak z „dorosłym”. Nie lekceważmy jego problemów. Na ten czas, one są poważne. Że Kasia zabrała ulubiona lalkę do zabawy, a Marysia miała inny pomysł na budowanie domku z klocków – to są poważne problemy dla dziecka. Dowiedz się jaki Twoje dziecko miało dzisiaj problem. Wysłuchaj z uwagą, co się stało. Problem wypowiedziany na głos, już jest mniejszy.

 

To tylko kilka z przykładów jak mówić do przedszkolaka. Ale te przykłady pokazują sposób. Sposób na porozumiewanie się z dzieckiem. Sposób na dotarcie do dziecka, szczególnie do dziecka nieśmiałego. Oczywiście nie jest to łatwe zadanie, ale warto rozmawiać, warto uczyć swoje dzieci rozmowy.