Pierwszy dzień w przedszkolu

Jak przygotować dziecko do pierwszego dnia w przedszkolu?

Twoja pociecha rośnie jak „na drożdżach”. Pierwsze kroczki, pierwsze ząbki i pierwsze słowo już dawno ma za sobą. Przed Wami pierwszy dzień w przedszkolu – dzień który jest trudny zarówno dla dziecka jak i rodziców. Jak przygotować dziecko do pierwszego dnia w przedszkolu? 

Co zrobić, aby ten dzień był dniem miłym i pozostawił tylko dobre wspomnienia?

W jaki sposób możesz pomóc swojemu maluszkowi?

1. POZNAJEMY

Pogoda coraz ładniejsza, wykorzystaj to i zróbcie sobie super spacer drogą do przedszkola. Ty zobaczysz ile czasu potrzebujesz aby dotrzeć do przedszkola i o której musicie wyjść z domu, Twoja pociecha nie będzie się czuła w tym miejscu już tak bardzo obco. Pozna drogę, okolicę, sam budynek przedszkola. Nie będzie to już dla niego obce, a więc i nie straszne. Bo najbardziej przeraża to, co nieznane. Dowiedz się kiedy w przedszkolu będą zorganizowane dni otwarte. Zabierz swojego małego przedszkolaka i pokaż mu, jak piękne jest przedszkole do którego będzie chodził.

To jakie przedszkole wybierzecie jest również bardzo ważne. To usytuowane w ładnym miejscu, w otoczeniu zieleni, w miejscu spokojnym z dala od hałasu ulicznego, z pewnością będzie sprzyjało szybkiemu przystosowaniu się dziecka.

2. UCZYMY SAMODZIELNOŚCI

Pomimo że do września pozostało jeszcze dużo czasu, już teraz rozpocznij przygotowania i pozwól swojemu dziecku na samodzielność. Musi nauczyć się korzystać z toalety, naucz go myć samemu ząbki, samemu zakładać ubranko. Zakup buciki zapinane na „rzepy”, aby również i tutaj Twój bohater mógł się w pełni wykazać.

3. UCZYMY KOLEŻEŃSTWA

Pozwól swojemu dziecku na zabawę w grupie innych dzieci. Wychodźcie często na plac zabaw, nie ograniczaj kontaktów z rówieśnikami. Wytłumacz dziecku, że zabawa w grupie jest dużo bardziej ciekawa niż w pojedynkę. Niech samo ciągnie do rówieśników. W przedszkolu będzie z nimi spędzał przecież większość czasu.

4. WYRÓŻNIAMY

sowa legotymacjaPokaż swojemu dziecku, że jest prawdziwym bohaterem. Niech poczuje się wyjątkowo, jak na prawdziwego przedszkolaka przystało.Przygotuj specjalną kartę z logo przedszkola, wpisz imię małego przedszkolaka i wręcz maluszkowi. Niech poczuje, że jest członkiem przedszkola, zanim do niego pójdzie. Niech będzie z tego dumny.

Legitymację możesz wykonać odręcznie, na kartoniku, lub wydrukować korzystając z naszego szablonu.

Legitymację dla naszych przedszkolaków z Przedszkola Sowia 5 w Siemianowicach Śląskich możesz pobrać TUTAJ.

5. ROZSTAJEMY SIĘ

Pierwszy dzień w przedszkolu wiąże się również z rozłąką z rodzicem. Jeżeli dziecko do tej pory spędzało cały czas tylko z rodzicami lub z jednym z nich, musisz zacząć to zmieniać. Zostawcie swoje dziecko na parę godzin u Babci, albo cioci. Róbcie to na krótki okres, stopniowo wydłużając pobyt poza domem, bez rodziców. W ten sposób nauczy się radzić z tęsknotą i nabierze pewności, że zawsze go odbierzesz.

6. JESTEŚMY PUNKTUALNI

Czy to w dorosłym życiu, czy w dziecięcym – musimy szanować swój czas. Sam również nie lubisz czekać na spóźnialskich prawda? Szanuj czas swojego dziecka i tak gospodaruj swoim czasem, aby móc odebrać je o określonej godzinie. W niepublicznym przedszkolu w Siemianowicach Sląskich dzieci mogą być od godziny 7:00 do 17:00. Musisz umówić się z dzieckiem do której godziny będzie w przedszkolu. Tej godziny musisz bardzo pilnować. Dziecko czeka dosłownie z „zegarkiem w ręku”.  A Ty będąc na czas nie tylko jesteś punktualny, ale budujesz to co najważniejsze – zaufanie.

Oczywiście nie możesz umawiać się z dzieckiem na 16. Powiedz że będzie po obiadku, albo podwieczorku.  

7. ROBIMY ZAKUPY

Wybierzcie się wspólnie na przedszkolne zakupy. Niech Twoja pociecha sama wybierze dresik do przedszkola, tenisówki, papcie, czy też skarpetki. Dużo zmienia się w jego życiu, niech poczuje że są to dobre zmiany. Każde dziecko lubi zabawę w dorosłość, pozwól mu na to. Niech w tych drobnych rzeczach może zadecydować sam. Doradź, podpowiedz, ale ostateczną decyzję pozostaw swojemu przedszkolakowi.

8. TWORZYMY MIEJSCE PRACY

W tym okresie warto również pomyśleć o pokoju dla przedszkolaka, lub kąciku gdzie może trzymać swoje skarby, uczyć się i bawić. Własne biureczko to byłoby coś. Każdy przedszkolak to doceni. Jeżeli to możliwe stwórz w domu miejsce, które będzie należało tylko do Twojego malca. Niech poczuje się naprawdę wyróżniony. W końcu staje się PRZEDSZKOLAKIEM! A to już poważna sprawa.  

9. PRZYGOTOWUJEMY SIĘ

Dzień przed tym wielkim wydarzeniem przygotujcie wspólnie ubranka, spakujcie również ubranka zapasowe, tak aby malec nie musiał się martwić tym, że przez przypadek się poplami. Spakuj mu zapasowe majteczki, a do kieszonki włóż chusteczki higieniczne. Wyśpijcie się dobrze, bo w ten pierwszy dzień lepiej wstać wcześniej, żeby wszystko przebiegło sprawnie, ale bez zbędnego pośpiechu. Jeżeli to możliwe zaplanuj na ten dzień urlop, ale nie zostawaj z dzieckiem w przedszkolu. Idź do domu i w spokoju czekaj godziny odbioru dziecka z przedszkola. Ten pierwszy raz może to być troszkę wcześniej.

10. ŚWIĘTUJEMY

Pierwszy dzień w przedszkolu warto uczcić. Spacer, pyszne lody, kino, jakaś zabawka …. to co uznasz, że sprawi Twojemu malcowi największą radość i przyjemność. Musi odczuć, że jesteście z niego dumni. Był dzielny, grzeczny, miły – musi zostać za to nagrodzony.  W końcu pierwszy dzień w przedszkolu to dopiero początek. Dość często bywa tak, że kryzys przychodzi dopiero po tygodniu pobytu w przedszkolu i dopiero wtedy dzieci zaczynają się buntować, płakać i prawdziwie tęsknić. Postarajmy się aby kolejne dni były równie piękne jak ten pierwszy. Bo okres przedszkolny to piękny okres w życiu dziecka, który powinien przywoływać tylko miłe wspomnienia.

Pierwsze dni w przedszkolu