ciekawostki o sowach

Ciekawostki o sowach

Nasze przedszkole nazywa się Sowia 5.  Patronką naszego przedszkola jest Sowa Dobrusia, którą wszystkie przedszkolaki bardzo dobrze znają. Dlaczego właśnie sowa? W dzisiejszym artykule kilka ciekawostek o sowach. 

Czy sowy mają uszy?

Czy sowy polują w nocy?

Czy sowy są uczone?

Czy sowy są miłe?

Takie pytania zadają nasze przedszkolaki. I nie ma się co dziwić, gdy sowa to bardzo tajemniczy ptak. Głównie dlatego, że jest to ptak aktywny nocą. Dlatego własnie bardzo rzadko udaje się wypatrzeć sowę w ciągu dnia. To właśnie nocą sowy polują na gryzonie takie jak myszy, chomiki, ryjówki, krety. Żywią się również owadami, dżdżownicami, ślimakami.

Sowy mają doskonały słuch chociaż nie posiadają ucha zewnętrznego. Uszka sowy są głęboko schowane pod warstwą piór, z boku głowy, na wysokości oczu. A te pęki piór które sterczą sowie nad oczami, nie mają z uszami nic wspólnego. Dzięki nim możemy tylko dowiedzieć się, w jakim nastroju jest spotkana sowa. Jeżeli sowa jest spokojna czubki te przylegają do głowy i stawia je do góry, kiedy jest przestraszona czy zdenerwowana.  Dokładnie tak jak człowiek prawda ? 🙂

Sowie oczy są bardzo duże i stanowią nawet 5 % całej masy ciała. Składają się z gałki ocznej i nerwu wzrokowego. Specjalna budowa powoduje, że sowy idealnie dają sobie radę po zmierzchu. Ale również i w dzień sowy widzą bardzo dobrze. Dzieje się tak dlatego, że w zależności od ilości światła ich źrenica powiększa się lub zmniejsza. Sowy są dalekowidzami.

Sowy potrafią się świetnie ze sobą porozumiewać za pomocą odgłosów i gestów.  Mają bardzo szeroką gamę dźwięków, którymi się przywołują, ostrzegają przed niebezpieczeństwem, wyznają sobie miłość 🙂

Sowa jest bardzo pożytecznym ptakiem, jednak ich ilość w zatrważającym tempie maleje.Dlatego właśnie

wszystkie sowy są pod ochroną. 

Na obszarze Unii Europejskiej wszystkie sowy podlegają ochronie na mocy prawa poszczególnych krajów członkowskich oraz dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 30 listopada 2009 roku, o ochronie dziko żyjących ptaków, zwanej też Dyrektywą Ptasią.

Pomimo tego, że sowy to bardzo fajne ptaki, to jednak najfajniejszą sowią rodzinkę spotkacie w Siemianowicach Sląskich na ul. Sowia 5. W naszym przedszkolu.

 

sowia rodzina