Jak przygotować się do zimy

Zimowe zabawy

Zima to taka pora roku, którą szczególnie upodobały sobie dzieci. Zresztą chyba z wzajemnością 🙂 Anna Jurksztowicz śpiewała:

Zima lubi dzieci najbardziej na świecie,
dorośli mi mówią nie wierzę.
Dzieci roześmiane stawiają bałwana,
dorośli stawiają kołnierze

Zabawy na dworze w czasie zimy uwielbiają wszystkie przedszkolaki. Nie powinniśmy więc ograniczać wyjść na dwór tylko dlatego, że na termometrze jest -6 ;).  Najważniejszą rzeczą jest oczywiście zabezpieczenie dziecka przed zmarznięciem. Zabezpieczenie, nie oznacza jednak przepocenia. Dziecko nie może być ubrane za ciepło. Najlepszym rozwiązaniem jest ubiór na cebulkę, ale o tym pisaliśmy już w artykule Jak przygotować się do zimy.

Jakie zabawy na dworze są najfajniejsze?

1. zjeżdżanie z „górki na pazurki” – do tej zabawy wystarczy mała góreczka i nawet worek wypełniony siankiem, lub torba zakupowa. Tutaj każdy sprzęt jest dobry, aby zabawa była świetna.
  2. Lepienie bałwana – kto tego nie lubi, dorośli również chętnie przyłączą się do tej wspólnej, twórczej zabawy. Pomagajcie swoim dzieciom, ale nie wyręczajcie ich. Niech przynajmniej jedna kula bałwana będzie całkowicie ich dziełem. Marchewka na nosek, dwa kamyczki na oczka, 5 kamyczków na buźkę, kijek do ręki i bałwan gotowy. Ale ile przy tym śmiechu 🙂
  3. bitwa na śnieżki – podzielcie się na dwie drużyny. Im więcej osób będzie w każdej drużynie tym lepiej. Stwórzcie ze śniegu dwie fortece. Każda z drużyn musi przygotować swój zapas „amunicji” i…. komu uda się wyjść z tej zabawy niezaśnieżonym?
  4. Orły na śniegu (lub sówki 😉 ) – kładziemy się na białym puchu i mocno ruszamy rękami w  górę i w dół – delikatnie wstajemy i podziwiamy ptaka, którego stworzyliśmy.
  5. Bardzo ciekawa zabawą w trakcie weekendowego wyjazdu za miastu np. do lasu jest tropienie. Tropienie po śladach. Na zaśnieżonych dróżkach leśnych możemy odnaleźć całą masę śladów, które pozostawili leśni mieszkańcy. Są ślady saren, zajęcy, ptaków. Ale który należy do kogo? Super zabawa i nauka jednocześnie.

To oczywiście tylko kilka pomysłów na spędzenie wspólnie czasu na dworze w czasie zimy. A Wy w co najbardziej lubicie się bawić zimą?

A jakie białe szaleństwo uprawiają nasze maluszki możecie zobaczyć sami 🙂

Im zima nie straszna 🙂