Zespół Aspergera – fakty i mity

Zespól Aspergera to zaburzenie, które obejmuje upośledzenia umiejętności społecznych, trudności w akceptowaniu zmian, ograniczoną elastyczność myślenia przy braku upośledzenia umysłowego oraz szczególnie pochłaniające, obsesyjne zainteresowania. Tyle definicja, a jaj jest naprawdę? Jakie jest dziecko z zespołem Aspergena? 

Zespół Aspergena – fakty i mity

 

1. Przyczyną Zespołu Aspergena jest wiek ojca powyżej 40 roku życia – FAKT.

Wśród potencjalnych przyczyn AZ występuje wiek ojca powyżej 40 roku życia. Innymi przyczynami tego zaburzenia mogą być:

  • czynniki genetyczne – uwarunkowane genami znajdującymi się na chromosomach 3, 4, 11 i genem EN2 na chromosomie 7,
  • urazy okołoporodowe,
  • toksoplazmozę,
  • uszkodzenia OUN (ośrodkowego układu nerwowego),
  • dziecięce porażenie mózgowe,
  • poważne infekcje.

2. Dziecko z Zespołem Aspergena nie potrafi mówić- MIT

Nie jest prawdą, że dzieci z ZA mają problemy z mową. Nic bardziej mylnego. Rozwój mowy przebiega prawidłowo i brak jest jakichkolwiek opóźnień;

3. Dziecko z zespołem Aspergena ma problemy w kontaktach z innymi – FAKT 

Dziecko z zespołem Aspergena nie rozumie przyjętych zwyczajów, konwenansów i praw jakimi rządzi się świat. Dlatego tak trudno przełamać mu strach przed rozmową z innymi,  wyjściem z domu, przed nowościami. Dziecko z ZA nie wie czego od niego oczekujemy i jak powinno się zachować. Ale im szybciej nauczymy osobę z Zespołem Aspergena radzić sobie w sytuacjach nowych, tym łatwiej będzie się odnajdywała w takich sytuacjach w przyszłości.

4. Zespół Aspergena ustępuje z wiekiem – MIT

Kolejnym mitem jest stwierdzenie, że ZA można wyleczyć. Niestety AS pozostaje na całe życie. Można oczywiście i należy nauczyć się z tym żyć, ale ZA towarzyszy już do końca życia. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby nauczyć dziecko, jak żyć z ZA. Przedszkola, takie jak Sowia 5, które umożliwiają integrację dziecka z AZ  z innymi dziećmi, to idealne miejsca na rozpoczęcie przyjaźni z Zespołem Aspergena;  Jeżeli więc Twoje dziecko ma zdiagnozowane to zaburzenie rozwojowe, nie czekaj. Już dziś możesz pozwolić dziecku na pełny kontakt z rówieśnikami.

Zapraszamy do naszego przedszkola Sowia 5 w Siemianowicach Śląskich – przedszkola integracyjnego –  dzieci z Zespołem Aspergena, aby mogły podzielić się z nami swoimi pasjami, pokażą swój świat i zasady.