Problem z porannym wstawaniem

Problem z porannym wstawaniem

Przedszkole Sowia 5 w Siemianowicach Śląskich zaprasza wszystkie dzieci już od godziny 7:00. Aby jednak przyprowadzić dziecko na 7, musimy je obudzić już godzinę wcześniej. Nie jest to dobra pora na wstawanie, szczególnie kiedy za oknem ciemno. Jak ułatwić przedszkolakowi poranne wstawanie? Jak zmniejszyć Problem z porannym wstawaniem ?

Budzik dzwoni jak szalony. Jeszcze 5 minut… jeszcze minutka i oczywiście już jest 6:15. Wylatuję z sypialni, lecę do pokoju dziecięcego… wstawać, wstawać zaspaliśmy i już pędzę do łazienki, po drodze wstawiając wodę na kawę i herbatę dla moich przedszkolaków. W biegu poranna toaleta, ubieranie, szykowanie płatków na śniadanie. A z dziecięcego pokoju dobiega …. cisza. Twój przedszkolak śpi w najlepsze dalej.

 

No taki scenariusz zna większość z nas. Tak trudno się wstaje, kiedy za oknami ciemno, chłodno, mokro. A pod pierzynką tak ciepło i przyjemnie, a sny właśnie wtedy najpiękniejsze. Te zimowe wstawanie jest bardzo trudne i codziennie pojawiają się problemy z porannym wstawaniem. Jak sobie z nimi poradzić?

 

Co robić, aby pobudka nie była tak trudna

  1. Wstawaj wcześniej. To oczywiście bardzo trudne, ale te kilka minut wcześniej może okazać się zbawienne dla naszego samopoczucia, spokoju i będzie miało wpływ na cały dzień;
  2. Budź dziecko spokojnie. Głośna pobudka powoduje, że dzieci bardzo niechętnie wstają z łóżka i jest to dla nich prawdziwa kara. Jeżeli na spokojnie rozpoczniemy rozbudzanie naszego dziecka, łagodnym tonem pozwolimy wrócić z krainy sennych marzeń, ułatwimy mu codzienne wstawanie.
  3. Przygotuj wszystko wieczorem. Już wieczorem przygotuj ubrania dla siebie i swojego dziecka. Sprawdź czy wszystko jest w porządku, bo dziurawa pończocha skutecznie może zepsuć poranek;
  4. Kładź dziecko spać zawsze o tej samej porze.  Aby dziecko miało odpowiednią ilość snu przy wstawaniu o godzinie 6:00 już o 20:00 powinien spać. Długość snu naszego przedszkolaka jest bardzo ważna. Pisaliśmy o tym w artykule „Ile powinien spać przedszkolak”. 
  5. Poranek bez szoku. Ubranie, które przygotujesz wieczorem można powiesić na kaloryferze, aby jego zakładanie było dla malucha przyjemne. Bo wyskakiwanie z ciepłej, miękkiej pidżamki i zamiana jej na zimne ubranie nie napawa zachwytem.
  6. Śniadanie na życzenia. Zapytaj swoje dziecko co ma ochotę zjeść na śniadanie. Poranny posiłek to obowiązek przed wyjściem z domu. Dziecko musi coś zjeść, ale co to będzie możecie uzgodnić wspólnie.

Te proste zasady z pewnością ułatwią poranne wstawanie. Warto również ustawić sobie cały pan dnia i oczywiście podział obowiązków. Kiedy Mama pomaga zakładać ubranko przedszkolakowi,. Tata może już przygotowywać śniadanko. Kiedy Tata wiąże buty maluchowi, starszy Brat może już zakładać szalik…. współpraca i podział obowiązków.

Mam nadzieję, że te kilka porad pomoże Wam w tych codziennych obowiązkach i rozwiążą problemy z porannym wstawanie. To przecież tylko 5 dni, a w sobotę będziemy mogli wyspać się do woli. No chyba, że właśnie wtedy nasz przedszkolak bez budzenia wstanie już o 5:12 🙂