Ozdoby na choinkę

Ozdoby na choinkę

Kiedy tata przynosił do domu świeżo ściętą choinkę, wiadomo było że za chwilkę będą Święta Bożego Narodzenia. Pięknie przyozdobiona, pachnąca, jest największą ozdobą tych świąt. Tradycja zdobienia choinki jest bardzo stara. Pierwsze ozdoby na choinkę, jakimi przystrajano choinki to jabłka. Ta ozdoba miała upodabniać nasze drzewko do rajskiego drzewa.Kolejne ozdoby, które pojawiały się na choince to pierniczki, orzechy, ciasteczka, ozdoby wykonane z papieru lub słomy.

Każda taka ozdoba miała konkretną symbolikę :

BOMBKA W KSZTAŁCIE KULI: to symbol ciągłości i powtarzalności życia ludzkiego. Odradzania, nieskończoności i całości stworzenia. To symbol wiecznej natury Boga.

OWOC: to symbol dostatku i urodzaju. Jest to pewien rodzaj daru dla Pana Jezusa, aby zapewnił zdrowie i urodzaj na cały rok.

JABŁKO: oznacza grzech pierworodny, przypomina nam o tym, że Jezus narodził się, by odkupić ludzki grzech. Jest również symbolem życia, zdrowia i miłości. Jabłka wieszane na choince miały zapewnić zdrowie i urodę.

SZYSZKA, ŻOŁĄDŹ, ORZECH: to symbole płodności i urodzaju. Zawieszane na drzewku świąteczny zapewniały dobrobyt, zdrowie  i siłę.

SZPIC CHOINKOWY: to symbol Gwiazdy Betlejemskiej, która wskazywała drogę do Jezusa. Ta ozdoba miała zapewniać domownikom szczęśliwy powrót do domu. Miała również wyznaczać właściwą drogę.

PAPIEROWY ŁAŃCUCH: to symbol węża, który kusił Ewę. Jest symbolem grzechu.

OZDOBY ZE SŁOMY: są symbolem ubogiej stajenki, w której narodził się Jezus Chrystus.

LAMPKI CHOINKOWE: odwołują się do Światłości Świata, czyli narodzonego właśnie Jezusa Chrystusa, Zbawiciela.

Bombki, które możemy kupić w każdym sklepie, w różnych kształtach i kolorach, są produkowane od 1847 roku.

 

Są piękne, mieniące się i przyciągające wzrok. Ja jednak chciałabym Was dzisiaj zachęcić do przygotowania ozdób choinkowych własnoręcznie, wraz z dziećmi. Ten czas spędzony razem przy tworzeniu takich ozdób choinkowych, będzie czasem, który na zawsze pozostanie w pamięci Waszych dzieci.

Nie są ważne umiejętności plastyczne, nie jest również tak naprawdę ważne jak te ozdoby będą wyglądały. Z pewnością  te zrobione przez nasze dzieci i tak będą najpiękniejsze,

Ozdoby na choinkę wykonane własnoręcznie

  1. Papierowy łańcuch: to co potrzebujemy to nożyczki, papier kolory, klej. Jak zrobić taki łańcuch? Oto trzy sposoby:

 

2. Bałwanki z kapsli:  świadomi, że środowisko musimy chronić, chętnie wykonujemy różne ozdoby z recyklingu. Stare kapsle z napojów, można użyć do tego aby stworzyć piękne bałwanki, zawieszki na choinkę. Trzy kapsle, malujemy na biało farbą akrylową i łączymy ze sobą przy pomocy ciepłego kleju. Będzie to idealna podstawa do stworzenia bałwanka. Wystarczy tylko mazakiem domalować oczka, guziczki, przykleić czerwony nosek z plasteliny i piękna ozdoba już gotowa;

3. W sklepach papierniczych znajdziecie różnej wielkości bombki wykonane ze styropianu. Są one idealną bazą na piękne bombki wykonane samodzielnie. Można je okleić nutkami, albo kolorowymi serwetkami papierowymi. Można również poprzypinać do nich piękne, kolorowe cekiny. Bardzo ciekawym pomysłem jest również posmarowanie takiej bombki klejem i przyklejenie do niej kolorowych włóczek.

4. Bardzo ciekawie wyglądają również ozdoby wykonane z… makaronów. Taka, tak, makaronów. Jak wykonać taką ozdobę? Zobaczcie na filmiku:

Mam nadzieję, że te propozycje zachęcą Was do wspólnego tworzenia. Wspólnego czasu spędzania wraz z Rodziną.

Takie przedświąteczne, wspólne przygotowania, mogą być równie piękne jak same Święta.