Odpowiednie nawodnienie dziecka

Przed nami piękne, słoneczne lato, czas wakacji. Wysokie temperatury mogą jednak spowodować do odwodnienia naszego przedszkolaka. Jak dbać o odpowiednie nawodnienie dziecka ?

Przedszkolak  potrzebuje około 1-1,5 litra płynów dziennie, w zależności od wieku, aktywności fizycznej i temperatury otoczenia. Napoje, które podajemy dziecku najlepiej podawać małymi porcjami, ale często. Bardzo ważne jest, aby dziecko piło regularnie, nawet wtedy kiedy jeszcze nie odczuwa pragnienia.

Odwodnienie u dziecka może być bardzo niebezpieczne, a nawet zagrażające życiu. Szczególnie narażone są na nie niemowlęta i małe dzieci, ponieważ ich organizmy mają wyższą zawartość wody i szybciej tracą płyny.

Skutkami odwodnienia u dziecka mogą być m.in.:

• Zaburzenia pracy mózgu: Może to prowadzić do bólów głowy, zawrotów głowy, dezorientacji, a nawet drgawek.
  • Problemy z układem pokarmowym: Odwodnienie może powodować zaparcia, a w ciężkich przypadkach nawet niedrożność jelit.
  • Uszkodzenie nerek: Nerki potrzebują odpowiedniej ilości płynów do prawidłowego funkcjonowania. Odwodnienie może prowadzić do ich uszkodzenia, a nawet niewydolności.
  • Wstrząs hipowolemiczny: Jest to stan zagrażający życiu, który może wystąpić, gdy dziecko traci zbyt dużo płynów. Objawami wstrząsu są m.in. zimna, blada skóra, przyspieszone bicie serca i słaby oddech.

Znaki odwodnienia:

• Suche usta i język
  • Rzadkie oddawanie moczu (ciemny mocz)
  • Płacz bez łez
  • Zmęczenie i osłabienie
  • Zapadnięte oczy
  • Ból głowy

Sposoby na nawadnianie przedszkolaka:

• Woda: Najlepszym napojem dla dziecka jest czysta woda. Można dodać do niej plasterki cytryny, limonki lub mięty, aby nadać jej smaku.
  • Herbata owocowa: Bez cukru i słodzików.
  • Domowe soki owocowe: Rozcieńczone wodą.
  • Zupy i warzywa: Zawierają dużo wody i elektrolitów.
  • Kisiel: Lekkostrawny i nawadniający.
  • Koktajle owocowe: Przygotowane z mrożonych owoców i wody.
  • Galaretka: Zawiera wodę i kolagen, który jest dobry dla stawów.

Rodzicu pamiętaj !!!

• Zabierz ze sobą butelkę wody na spacer i plac zabaw.
  • Zachęcaj dziecko do picia poprzez zabawę, np. organizując konkursy picia wody.
  • Daj dobry przykład i sam pij dużo wody.
  • Unikaj słodkich napojów gazowanych, soków owocowych ze sklepu i sztucznych słodzików.

Aby zapewnić odpowiednie nawodnienie dziecka i bezpieczeństwo należy również:

• Monitorować kolor moczu dziecka: Jasny mocz oznacza, że dziecko jest dobrze nawodnione, ciemny mocz może oznaczać odwodnienie.
  • Sprawdzać temperaturę ciała dziecka: Gorączka może prowadzić do szybszej utraty płynów.
  • Ubrać dziecko w przewiewne ubrania: W upalne dni dziecko może szybciej się pocić i tracić płyny.
  • Zapewnić dziecku dostęp do cienia i chłodnego miejsca: Unikaj przebywania na słońcu w najgorętszych porach dnia.

Dbając o odpowiednie nawodnienie, możesz pomóc swojemu dziecku zachować zdrowie i energię.

W naszym integracyjnym Przedszkolu Sowia 5 w Siemianowicach Śląskich szczególnie w czasie upałów dbamy o odpowiednie nawodnienie dzieci.