Karnawał trwa

Okres od Święta Trzech Króli (6 stycznia) do Ostatków (do Środy Popielcowej)  jest powszechnie nazywany karnawałem. Oznacza to, że właśnie teraz Karnawał trwa 🙂 Warto to wykorzystać i pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. W przedszkolu Sowia 5 w Siemianowicach Śląskich również hucznie chcemy obchodzić ten okres i już 15 lutego …….. Wielki Bal !!!!

Ale czym tak naprawdę jest karnawał?

Nazwa pochodzi od włoskiego carnevale, z łaciny: carnem levāre (“mięso usuwać”) bądź caro, vale (“żegnaj mięso”).

Pokrewne nazwy to starowłoskie carasciale z łaciny carnem laxāre, rumuńskie cârneleagă z carnem ligat, oraz hiszpańskie carnestolendas z caro tollenda. Wszystkie oznaczały pożegnanie mięsa przed rozpoczynającym się wielkim postem.

Już w starożytności okres ten był hucznie obchodzony. Urządzane zabawy na cześć boga płodów i wina, Bachusa lub greckich Dionizji trwały bardzo długo.

Wyjątkowe zabawy organizowali nasi przodkowie, szczególnie w XVII wieku. Wspaniałe i wystawne bale, maskarady, śpiewy, pyszne jedzenie…. tak bawiono się podczas karnawału.

Dzisiejsze ucztowanie nie jest już tak długotrwałe, ale z pewnością w tym okresie częściej wybieramy się na bale, zabawy tematyczne, kuligi itp.  I bardzo dobrze, bo karnawał nie trwa przecież długo.

Widowiskowe karnawały odbywają się w Rio de Janeiro, w Wenecji oraz na Wyspach Kanaryjskich i w Niemczech. Największym po karnawale w Rio pod względem liczby odwiedzających go turystów jest Notting Hill Carnival w Londynie. Co roku w ciągu dwóch dni przyciąga ponad 1,5 mln turystów. Nie bez powodu – bo to nie tylko super zabawa, ale również cudowne widowisko.

karnawał trwa

Przedszkole Sowia 5 również pragnie w tym okresie tańczyć, szaleć i super się bawić. Dlatego też już :

Bal Przebierańców

Jak ubrać dziecko na bal karnawałowy? Jaki strój wymyślić? Kilka pomysłów na stroje karnawałowe znajdziecie TUTAJ.

Ale to nie strój jest najważniejszy. Najważniejsza jest super zabawa. A tej na naszym balu w Przedszkolu Sowia 5 w Siemianowicach Śląskich z pewnością nie zabraknie.