Karnawał trwa

Okres od Święta Trzech Króli (6 stycznia) do Ostatków (do Środy Popielcowej)  jest powszechnie nazywany karnawałem. Oznacza to, że właśnie teraz Karnawał trwa 🙂 Warto to wykorzystać i pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. W przedszkolu Sowia 5 w Siemianowicach Śląskich również hucznie chcemy obchodzić ten okres i już 15 lutego …….. Wielki Bal !!!!

Ale czym tak naprawdę jest karnawał?

Nazwa pochodzi od włoskiego carnevale, z łaciny: carnem levāre („mięso usuwać”) bądź caro, vale („żegnaj mięso”).

Pokrewne nazwy to starowłoskie carasciale z łaciny carnem laxāre, rumuńskie cârneleagă z carnem ligat, oraz hiszpańskie carnestolendas z caro tollenda. Wszystkie oznaczały pożegnanie mięsa przed rozpoczynającym się wielkim postem.

Już w starożytności okres ten był hucznie obchodzony. Urządzane zabawy na cześć boga płodów i wina, Bachusa lub greckich Dionizji trwały bardzo długo.

Wyjątkowe zabawy organizowali nasi przodkowie, szczególnie w XVII wieku. Wspaniałe i wystawne bale, maskarady, śpiewy, pyszne jedzenie…. tak bawiono się podczas karnawału.

Dzisiejsze ucztowanie nie jest już tak długotrwałe, ale z pewnością w tym okresie częściej wybieramy się na bale, zabawy tematyczne, kuligi itp.  I bardzo dobrze, bo karnawał nie trwa przecież długo.

Widowiskowe karnawały odbywają się w Rio de Janeiro, w Wenecji oraz na Wyspach Kanaryjskich i w Niemczech. Największym po karnawale w Rio pod względem liczby odwiedzających go turystów jest Notting Hill Carnival w Londynie. Co roku w ciągu dwóch dni przyciąga ponad 1,5 mln turystów. Nie bez powodu – bo to nie tylko super zabawa, ale również cudowne widowisko.

karnawał trwa

Przedszkole Sowia 5 również pragnie w tym okresie tańczyć, szaleć i super się bawić.

Bale karnawałowe muszą być obowiązkowo.

Jak ubrać dziecko na bal karnawałowy? Jaki strój wymyślić? Kilka pomysłów na stroje karnawałowe znajdziecie TUTAJ.

Ale to nie strój jest najważniejszy. Najważniejsza jest super zabawa. A tej na naszym  Przedszkolu Sowia 5 w Siemianowicach Śląskich z pewnością nie zabraknie.