Jak pomóc dziecku w pierwszych dniach w żłobku.

Jak pomóc dziecku w pierwszych dniach w żłobku.

Pierwszy tydzień roku przedszkolnego za nami. W naszym żłobku powitaliśmy nowych małych bohaterów. Te pierwsze dni nie są jednak ani łatwe dla dzieci, ani dla Rodziców. To rewolucja dla całej Rodziny. Jak pomóc dziecku w tych pierwszych dniach w żłobku. Jak pomóc mu zaadaptować się dziecku w tych nowym nowym dla niego otoczeniu.

Dziecko, które Rodzice przyprowadzają do żłobka, po raz pierwszy w swoim życiu rozstaje się z najbliższymi. Często nie wie co się dzieje. Tak duża zmiana w życiu, wywołuje u dzieci przeróżne objawy psychosomatyczne. Do najczęstszych należą:

 • płaczliwość;
 • rozdrażnienie
 • histeria
 • częste zmiany nastroju
 • trudności w zasypianiu i z samym snem
 • napady agresji
 • wymioty i bóle brzucha, biegunka
 • lęki, apatia

Może również dojść do regresji czyli cofnięcia tych umiejętności, które dziecko już nabyło wcześniej.

Dlatego właśnie, tak ważna jest szybko przeprowadzona adaptacja dziecka. Dziecko nie tylko musi przyzwyczaić się do nowego środowiska, ale przede wszystkim pogodzić z rozłąką z najbliższymi. Z Mamą, Tatą, Babcią …. którzy również tą adaptację przechodzą. Muszą przeciez pogodzić się z faktem, że oddają swoją pociechę pod opiekę obcych ludzi. Te emocje, które odczuwając Rodzice i Opiekunowie dziecka, sa kluczowym aspektem przebiegu adaptacji u dzieci. Dlatego, aby pomóc swojemu dziecku w szybkiej adaptacji, sami musimy zrozumieć, że pobyt dziecka w żłobku jest w pełni bezpieczny, dziecko jest zaopiekowane i może super się bawić. Nasze emocje dzieci odczytują bardzo szybko. Jeżeli Rodzic będzie niespokojny, dziecko instynktownie to wyczuwa i również zaczyna się bać.

Co może zrobić Rodzic aby pomóc swojemu maluszkowi w tych pierwszych dniach w żłobku?

 1. te pierwsze dni w żłobku, pobyt dziecka nie powinien być długi. Do zmian musimy przygotowywać dziecko stopniowo i powoli.  Najlepiej, aby te pierwsze dni odbiór dziecka odbywał się ok godz 11:30 – 12:00. Stopniowo wydłużamy pobyt naszego dziecka.
 2. Kiedy przyprowadzamy nasze dziecko do żłobka, nie powinniśmy przedłużać pożegnania z nim. Im dłuższe i czulsze pożegnania, tym rozłąka jest trudniejsza.
 3. Po pożegnaniu, nie zaglądajmy już do sali czy z dzieckiem wszystko ok. Gdy dziecko nas zobacz, żal związany z rozłąką znów powróci. A może się pojawić również nadzieja,  że Rodzic postanowił zabrać dziecko ze żłobka i będzie wszystko tak jak dawniej.
 4. Pozwólmy w pierwszych tygodniach pobytu w żłobku zabierać ulubioną zabawkę : miś, lalka, kocyk – to zdecydowanie popraw humor naszemu maluszkowi.

Kochani Rodzice! Zaufajcie nam – opiekunom w żłobku i przedszkolu. Jesteśmy nie tylko wykfalifikowanymi nauczycielami, ale również staramy się, aby Wasze dziecko czuło się w naszym żłobku i przedszkolu jak najlepiej.