Gorączka u dziecka

Gorączka u dziecka

Temperatura ciała zdrowego dziecka waha się w granicy od 36 do 37 stopni. Czasami, nawet u zdrowego dziecka może pojawić się wyższa temperatura ciała. Na przykład po zabawie, albo kiedy nasze dziecko płacze.

Kiedy więc występuje gorączka u dziecka i co wtedy robić?

Gorączka u dziecka

jest zawsze niebezpieczna i nie należy jej lekceważyć. Podwyższona temperatura ciała oznacza, że organizm zaczyna walczyć z czymś, co jest dla niego szkodliwe. Kiedy jednak podwyższona temperatura oznacza gorączkę?

prawidłowa temperatura ciała

Jak widac z powyższej tabeli, odczyt temperatury może różnić się w zaleźności od tego w jaki sposób wykonujemy pomiar.

Utrzymująca się temperatura powyżej 38,5 stopni jest już jednak temperaturą niebezpieczną dla naszego przedszkolaka. Szczególnie mózg dziecka jest narażony. Wysoka temperatura zaburza funkcjonowanie mózgu i może doprowadzić do uszkodzenia struktury białek w komórkach nerwowych. Wysoka temperatura, która utrzymuje się przez dłuższy czas, może znacznie osłabić również cały organizm. Nie powinniśmy na to pozwalać. .

Domowe sposoby na obniżenie gorączki

Tylu ilu jest zwolenników Babcinych rad, tylu jest również przeciwników. Jedno jest pewne. Żadna z tych metod nigdy nikomu nie zaszkodziła, więc może warto wypróbować zanim sięgniemy po tabletki?

  1. Mleko, miód i czosnek – tym eliksirem leczyły nas nasze babcie. Często skutecznie. Czosnek to przecież naturalny antybiotyk. Jak przyrządzić ten napój? Podgrzewamy mleko (nie gotujemy) dodajemy jedną łyżeczkę miodu i dodajemy drobno posiekany ząbek czosnku. Smak nie jest najwspanialszy, ale sam napój czyni cuda.
  2. woda z miodem i cytryną i natką pietruszki – to kolejny napój który pomaga zwalczyć infekcję, a przez to również obniżyć temperaturę
  3. Dobrym sposobem na obniżenie temperatury jest również okład stóp: ręcznik zmoczony w zimnej wodzie z odrobiną octu, przykładamy na parę minut do stóp. Ten sposób skutecznie obniża gorączkę, ale musimy tutaj uważać aby nie spalić octem delikatnej skórki dziecka.
  4. Kąpiel w wodzie o temperaturze o 1-2 stopnie niższej niż temperatura ciała. Ten sposób jest bardzo nieprzyjemny, ale przy wysokiej gorączce może okazać się bardzo skuteczny

Jeżeli te domowe sposoby nie przypadają Wam do gustu zawsze można skorzystać z pomocy apteki. Tabletki lub syropy przeciwgorączkowe powinny być podawane ze szczególnym uwzględnieniem wieku naszego dziecka.

 

Nie zawsze warto jednak gorączkę zbijać od razu. Kiedy występuje gorączka, oznacza to że organizm się broni, walczy z infekcją.

Jeżeli za szybko zbijemy gorączkę, możemy doprowadzić do tego, że wirusy zaczną się rozwijać.

W każdym jednak przypadku, jeżeli gorączka utrzymuje się, powinniśmy skontaktować się z lekarzem.