Czy dziecko powinno wierzyć w świętego Mikołaja?

Czy dziecko powinno wierzyć w świętego Mikołaja?

„Ty jeszcze wierzysz w św. Mikołaja?” Takie ironiczne pytania czasami słyszymy wśród dzieci. Ale nawet Ci najbardziej „uświadomieni” uśmiechają się radośnie na widok staruszka w czerwonym ubraniu i z workiem prezentów. Czy dziecko powinno wierzyć w świętego Mikołaja? 

To pytanie co roku zadają sobie Rodzice przedszkolaków w obawie, aby ich maluch nie przeżył traumy, kiedy się dowie od kolegów, że to nie Mikołaj, tylko rodzice, dziadkowie, wujostwo… kupują te wszystkie piękne prezenty.

Czy św. Mikołaj to kłamstwo?

Sam św. Mikołaj jest postacią autentyczną. Mikołaj,nazywany biskupem Miry urodził się w Patarze na terenie obecnej Turcji około 270 roku. Od najmłodszych lat biskup był bardzo pobożny i chętnie pomagał ubogim. Gdy został biskupem zasłynął wśród wiernych jako dobroczyńca i gorliwy duszpasterz. Mikołaj uratował przed śmiercią trzech drobnych złodziejaszków upraszając w Konstantynopolu cesarza Konstantyna I Wielkiego darowanie im życia. Ta i wiele innych pięknych historii z zycia biskupa doprowadziły do jego beatyfikacji.

Nie wyglądał jednak tak, jakiego znamy go dzisiaj. Twórcą współczesnej postaci  Św.  Mikołaja jest  Haddona Sundbloma – rysownik, który na zamówienie firmy Coca-Cola, zmienił wyobrażenie całego świata o tym słynnym świętym.

Dzisiaj Mikołaj jest pulchnym, siwobrodym staruszkiem i przyjeżdża do dzieci na saniach, które ciągną renifery.

Czy jednak te wszystkie bajkowe elementy przeszkadzają w tym, aby wierzyć że św. Mikołaj istniał? Czy przeszkadza wierzyć, że  takie bezinteresowne dobro istnieje?

Dzieci uwielbiają ten okres przedświąteczny, przygotowania, oczekiwanie. Lubią również ten element bajowy tego okresu. A przecież nam również jest miło powrócić pamięcią do okresu dzieciństwa, kiedy długo w nocy nie mogliśmy zasnąć, czekając czy Mikołaj zje pierniczki przygotowane specjalnie dla niego.

czy wierzyć w Mikołaja

Nie warto zabierać dzieciom tego świata baśni i fantazji za wcześnie. Niech ten czas beztroski i zabawy trwa jak najdłużej.

Warto jednak porozmawiać (bo zawsze warto rozmawiać) i wytłumaczyć naszemu maluszkowi, dlaczego niektóre dzieci myślą, że nie ma Mikołaja, dlaczego w każdym dużym sklepie jest inny Mikołaj, dlaczego czasami pod przebraniem kryje się ktoś znajomy.

Warto skorzystać z bajeczek terapeutycznych, które w postaci bajki z morałem, przekazują prawdę o świętym Mikołaju.(Jedną z nich znajdziecie TUTAJ)

A jak już porozmawiacie, napiszcie list do świętego Mikołaja, żeby wiedział jakie prezenty ma przynieść. Oto Adres Św. Mikołaja:

Julenissen’s Postkontor, Torget 4,

1440 Drøbak, Norwegia

Santa Claus, Arctic Circle,

96930 Rovaniemi, Finlandia

Czy dziecko powinno wierzyć w świętego Mikołaja? A czy można nie wierzyć, jeżeli jest adres 😉

Jeden komentarz do “Czy dziecko powinno wierzyć w świętego Mikołaja?

Możliwość komentowania została wyłączona.