Czy dobrze wychowujemy swoje dzieci?

Czy dobrze wychowujemy swoje dzieci?

Czy dobrze wychowujemy swoje dzieci? To pytanie zadaje sobie każdy Rodzic. Nie jest to łatwe zadanie. A odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Każde dziecko jest inne, ma innych charakter, inny temperament. Co więc robić, aby dobrze wychować soje dziecko? Każdy Rodzic przecież chce, aby jego dziecko  mówiąc kolokwialnie „wyszło na ludzi”. Aby potrafiło się zdyscyplinować i chętnie się uczyło, aby miało niesamowite, ciekawe życie, aby było szczęśliwe. Jak wychować nasze dziecko, aby sukcesy przychodziły mu z łatwością, ale jednocześnie aby było przygotowane na ewentualne porażki. Aby przez życie szło z podniesionym czołem, a nie nosem.

Czy dobrze wychowujemy swoje dzieci?

To właśnie my, Rodzice musimy przygotować nasze dziecko do dobrej dorosłości. Oczywiście przeprowadzono wiele badań w tym kierunku, a oto główne wnioski jakie zostały z nich wyciągnięte:

  1. Rodzic który sam potrafi opanować stres, potrafi utrzymać dobry nastrój – jest dla dziecka najlepszym mentorem, najlepszym przykładem. Swoim zachowaniem wpływa na samopoczucie dziecka;
  2. Rodzic, który pozwala dziecku na samodzielność już od najmłodszych lata, oddaje dziecku inicjatywę – buduje w ten sposób w dziecku pewność siebie, buduje jego poczucie niezależności;
  3.  Rodzic, który jest konsekwentny i z konsekwencją rozlicza dziecko z nałożonych na niego obowiązków – uczy dziecko samodyscypliny, uczy obowiązkowości. Oczywiście tutaj wiek dziecka jest bardzo ważny, ale już 3 latek bawiąc się zabawką potrafi ją odłożyć na swoje miejsce. Musimy Go tego jednak nauczyć. Z wiekiem lista obowiązków powinna się powiększać.
  4. Rodzice, którzy pozwalają dzieciom na rozwój społeczny, ułatwiają łatwiejszy start w dorosłe życie. Przedszkolak, który potrafi bawić się z rówieśnikami, potrafi dzielić się zabawkami, który potrafi pomagać innym – jednym słowem ma wysoko rozwinięte kompetencje społeczne, znacznie częściej odnosi sukcesy w życiu dorosłym;

Czuła, mądra opieka Rodziców, poczucie bezpieczeństwa zarówno tego fizycznego jak i psychicznego,  poczucie wartości od najmłodszych lat życia dziecka, wysoka samoocena – to wszystko sprawia, że nasze dziecko z łatwością osiągnie sukces w dorosłym życiu. Dobra relacja dziecka z Rodzicem, to podstawa. Nie oznacza to, że mamy cały czas spędzać ze swoim dzieckiem. Badania naukowców z Harvard Business School wykazały, że córki pracujących matek mają większe szanse na znalezienie dobrej pracy, na zajmowanie kierowniczych stanowisk, dobre zarobki. Synowie pracujących matek potrafią w przyszłości lepiej dbać o swój dom, chętniej zajmują się codziennymi obowiązkami domowymi.

Jak więc wychować własne dziecko?

Przede wszystkim mądrze. Nie możemy w wychowywaniu dzieci zapominać o sobie.

Szczęśliwi Rodzice to szczęśliwe dzieci.