Dziecko na wakacjach

Wakacyjne zabawy dla przedszkolaka

Wakacje w pełni. Piękna pogoda zachęca do podróży, wypoczynku i wakacyjnej zabawy dla przedszkolaka.  O tym jak bezpiecznie spędzić wakacje poza domem pisaliśmy w artykule Dziecko na wakacjach.    W tym artykule chcemy zachęcić do zabawy nie tylko wtedy kiedy jesteście na wyjeździe urlopowym. Wakacyjne zabawy dla przedszkolaka

Od pewnego czasu obserwujemy niechęć dzieci do przebywania na dworze. Dotyczy to głównie dzieci w wieku szkolnym. Jako rozrywkę i zabawę wybierają gry na komputerze, surfowanie po internecie, spędzanie czasu w domu.

Dlaczego nie lubią wychodzić poza cztery ściany swojego pokoju?  Często wynika to z tego, że nie są nauczone innego spędzania czasu. Okres przedszkolny to ostatni czas, kiedy możemy zaszczepić w młodego człowieka chęć poznawania, przeżywania przygód, ciekawość świata. Nie wystarczą jednak tylko dwa tygodnie wakacji. Warto pracować nad tym przez cały rok. Lato jest najlepsza porą, aby pokazać dziecku jak świetnie można się bawić na dworze. Jak cudownie spędzać czas wymyślając nowe zabawy. Zabawy, które nie tylko rozwijają kreatywność i samodzielność dziecka, ale pozostaną wspaniałymi wspomnieniami na całe życie.

Wakacyjne zabawy dla przedszkolaka. 

Zabawa w indianMY INDIANIE: 

zabawa, która spodoba się nie tylko chłopcom, ale również dziewczynkom. Taką przygodę chce przeżyć każdy.  Jeżeli mamy do dyspozycji ogródek, możemy zbudować wspólnie z naszym przedszkolakiem szałas, w którym możemy spędzić nawet całą noc, kiedy noc będzie ciepła. Odpowiedni strój doda pikanterii całej zabawie. Pióropusz, fletnie i kij deszczowy możemy łatwo wykonać korzystając z opisu atrybutów indianina. 

Taka zabawa może być połączona z nauką budowy i rozpalania ogniska, opowieściami jak bezpiecznie zachowywać się z ogniem. Elisabeth Hartley-Brewer, ekspert psychologii rozwojowej, uważa, że rodzice powinni zapoznać dzieci z tajnikami bezpiecznego obchodzenia się z ogniem jeszcze przed dziewiątymi urodzinami. A im wcześniej tym lepiej. Wieczorem przy rozpalonym ognisku, nasz przedszkolak może sam upiec kiełbaskę, którą ze smakiem zje. Ciekawe opowieści indiańskie na zakończenie pięknego dnia, z pewnością zapdną naszemu przedszkolakowi na długo w pamięć.

PODCHODY

Gra w podchody

to kolejna zabawa, która z pewnością przypadnie do gustu naszemu przedszkolakowi. Podchody to gra, którą każdy z nas pamięta z dzieciństwa. To bardzo prosta gra polegająca na ściganiu jednej grupy, przez drugą. W każdej grupie musi być przynajmniej po dwie osoby np. Mama i jedno dziecko, druga grupa to Tata i drugie dziecko. W zabawę możemy zaangażować dzieci sąsiadów. Grupa uciekająca wyrusza 10 minut wcześniej, a swoją drogę zaznacza w różny sposób: strzałkami ułożonymi z gałęzi, lub namalowanymi kredą na chodniku. Druga grupa, musi wytropić uciekających wyszukując znaki. Zabawa ta jest idealna na rozwijanie spostrzegawczości u dzieci, a również logicznego myślenia. Myślę, że i dorośli świetnie będą się bawili. Pamiętajmy jednak, aby znaki były na tyle wyraźne, aby przedszkolak mógł je odnaleźć.

GÓRSKA WSPINACZKA

jednodniowe wycieczki w góry są prawdziwą frajdą dla małych podróżników. Górka wspinaczka odpędza depresję, przygnębienie i pomaga wzmocnić poczucie własnej wartości. Taka rodzinna wyprawa zwiększa więzi, pokazuje dziecku jak wspólnie możemy pokonywać wszelkie przeszkody i osiągać upragniony cel. Wspólnie zaplanujcie cel wyprawy, oczywiście dostosujcie go do wieku swojej pociechy. Ciekawe propozycje wycieczek jednodniowych już wkrótce pojawią się na naszym blogu – zaglądajcie 🙂

Pływanie w jeziorze, spacery po lesie tropiąc zwierzynę, wieczorny piknik ….. pomysłów na wspólną zabawę z dzieckiem jest cała masa.

Wykorzystajcie ciepłe, letnie dni i pokażcie swojemu przedszkolakowi, że świat jest piękny.

wakacyjne zabawy