malujemy pisanki

Malujemy pisanki

Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. Najwyższy czas pomyśleć o wystroju naszego domu. Ma być pięknie, kolorowo, wiosennie. A kto tego dokona lepiej niż nasze przedszkolaki? No to zabieramy się do pracy i … malujemy pisanki.

Pisanki to ogólna, zwyczajowa nazwa jaja, zdobionego różnymi technikami.

W zależności od techniki wykonania  wyróżniamy:

• drapanki;
  • kraszanki;
  • pisanki;
  • oklejanki;
  • ażurki.

Pisanki możemy przygotować zarówno z wydmuszek (robimy dziurki z obydwu stron jajka i wydmuchujemy jego zawartość) jak i z jajek ugotowanych na twardo. Naszemu przedszkolakowi zdecydowanie łatwiej będzie wykonać pisankę, wykorzystując do tego jajko na twardo. Myjemy porządnie jajko i wkładamy do lekko osolonej wody.

Jak długo gotujemy jajko?

jajka na twardo

Ugotowane jajko studzimy i możemy przekazać naszemu przedszkolakowi do ozdobienia. Warto jednak troszkę mu podpowiedzieć jak ma się do tego zabrać.

Oto kilka pomysłów na zdobienie pisanek:

1. Pisanki lakierowane. Do ich wykonania musimy przygotować lakier do paznokci, kubeczek i wodę. Do kubeczka nalewamy wodę, dodajemy parę kropel lakieru, lub kilka w różnym kolorze. Małym patyczkiem dziecko może wymieszać kolory, tworząc różne ciekawe kształty. Do tak przygotowanej mikstury, powolutku, przy pomocy dużej łyżki wkładamy jajko do kubeczka. Lakier oblepi się na skorupce tworząc piękną, oryginalną pisankę.
  2. Wykorzystując barwniki do jajek, barwimy każde jajko na inny kolor, a nasz zdolny przedszkolak markerem dodaje ozdoby. Mogą to być liście, kwiatki, a mogą to być również oczka i buźki. To, że przedszkolaki z Przedszkola Sowia 5 mają ogromną wyobraźnie, więc z pewnością i ty razem nas nie zawiodą.

malujemy pisanki

3. Możemy również już przed barwieniem przyozdobić nasze jajka, aby po barwieniu miały już na sobie ciekawą fakturę. Do tego celu będziemy potrzebowali starą pończochę (w sumie nowa też może być 😉 ), liście i sznureczek. Jajko wkładamy do pończochy i dodatkowo wkładamy również listek. Jajka wkładamy do barwnika. Efekt z pewnością Was zachwyci. Jeżeli nie mamy barwnika do jajek, spokojnie wystarczą tutaj łupinki z cebuli, w których gotujemy jajka.

4. Nasze przedszkolaki uwielbiają malować. Więc i tej techniki nie może zabraknąć podczas malowania pisanek. Farbki wodne i pędzelek w ruch i… z wielką cierpliwością i starannością niech maluch tworzy swoje dzieło. Niech zrobi najpierw tło, a później konkretne motywy: kurczaczki, bazie, kwiatuszki. Troszkę mu podpowiedzcie, albo raczej naprowadźcie na to co może się na takim jajku znaleźć. Ale głównym pomysłodawcą niech będzie jednak nasz dzielny przedszkolak.

Pomysłów na tworzenie pisanek jest bardzo, bardzo dużo. A jakie są Wasze ulubione? Jak uda Wam się wspólnie z dziećmi zrobić piękne pisanki, wyślijcie do nas zdjęcie tej pisanki – chętnie zobaczymy.

Życzymy udanych przygotować w miłej i wesołej przedświątecznej atmosferze.