Jak ubrać dziecko do przedszkola

Jak ubrać dziecko do przedszkola

Rok przedszkolny rozpoczął się już na całego. Uśmiechnięte dzieciaki coraz chętniej chodzą do przedszkola. Co jednak zrobić, aby czuły się jeszcze lepiej? Jak ubrać małego przedszkolaka aby było mu wygodnie i jednocześnie elegancko? Jak ubrać dziecko do przedszkola?

Czy ma to być ubiór elegancki? Czy ciepły? A może sportowy? Czy zadbać o wygodę dziecka, czy też już od małego uczyć elegancji. A może kierować się modą?

Odpowiedź na to pytanie tak naprawdę jest jedna. Dziecko musi być tak ubrane, aby czuło się dobrze. I nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o wygodę.

A najlepszym doradcą w tej sprawie będzie samo dziecko. To ono wie najlepiej, w jakim stroju czuje się najlepiej.

Są dzieci dla których ubiór nie ma wielkiego znaczenia znaczenia. Najważniejsze aby nic ich nie uwierało, nic nie gryzło, aby ubranie nie przeszkadzało. Jeżeli Twoje dziecko należy właśnie do takiej grupy, nie rób z niego na siłę modela. Kupuj ubranka z naturalnych materiałów, wygodne, najlepiej sportowe. Dresik i bluzeczka z krótkim rękawkiem. Na górę cieplejsza bluza, którą w razie zagrzania można łatwo ściągnąć . Ubieranie dziecka na „cebulkę” zwłaszcza w okresie jesienno- zimowym, jest bardzo dobrą praktyką. Kilka warstw ubranek lepiej grzeje niż jeden gruby sweter, a kiedy zrobi się ciepło, szybciutko możemy ochłodzić organizm ściągając jedną warstwę.

Są jednak również dzieci, dla których wygląd ma bardzo wielkie znaczenie. Najczęściej do tego grona należą dziewczynki. Lubią być małymi księżniczkami, lubią być podziwiane. Lubią sukienki, falbanki, kokardki… Czemu nie. Pamiętajmy jednak o jednym! Jeżeli zgadzamy się, aby nasze dziecko chodziło do przedszkola w eleganckich, często drogich ciuchach, musimy również liczyć się z tym, że ubranko takie może zostać zniszczone. W przedszkolu bawimy się, skaczemy, rysujemy, malujemy farbkami. Dziecko nie powinno być ograniczane w tych zajęciach, ze względu na ubranko. Nie powinno czuć się również skrępowane.

Pobrudzone dziecko – to szczęśliwe dziecko.

Dlatego, starajmy się tłumaczyć dzieciom, że ubiór powinien być adekwatny do okazji. W normalne dni „robocze”, ubieramy się wygodnie, co oczywiście nie znaczy nudno i niemodnie. Bluzeczki, spódniczki i spodenki mogą być kolorowe, w ciekawe wzory, z różnymi ozdobami. I oczywiście zgodne z ostatnim „krzykiem mody” 😉 Najlepiej jak to będą ulubione ciuszki malucha, ale jednocześnie takie, które będziemy mogli odratować po przedszkolnych zabawach.

Bardzo ważne jest również bezpieczeństwo naszego dziecko. Nogawki spodenek nie mogą być za długie, aby nasza pociecha nie potknęła się o nie i nie przewróciła. Rękawki nie powinny być za szerokie, aby dziecko nie zrzuciło nimi na siebie np. ciepłego napoju. Ruchy dziecka nie zawsze są już tak skoordynowane jak nasze. Pamiętajcie o tym.

Są również w ciągu roku przedszkolnego dni, kiedy odświętny strój jest wręcz konieczny. Urodzinki dziecka, dzień mamy, taty, babci, dziadka i inne uroczystości. W te dni starajmy się ubrać naszego malucha elegancko, z szykiem, odpowiednio do okazji.  A już 15 września (piątek) w naszym przedszkolu hucznie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki. Z tej okazji prosimy, aby wszystkie dzieci były wystrojone w piękne kropki. Mogą to być spódniczki, bluzeczki, spodenki, krawaty…. pełna dowolność i kreatywność. W końcu jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy.

Międzynarodowy Dzień Kropki

Czy wiesz już jak ubrać swoje dziecko do przedszkola?

Jeżeli jeszcze  nie wszystko jest oczywiste- najważniejsza jest… rozmowa. Porozmawiajcie w domu razem z dzieckiem  i ustalcie wspólnie, co będzie najodpowiedniejszym strojem. Wytłumacz dziecku, dlaczego wygoda i swoboda ruchów jest tak istotna, ale weź pod uwagę również jego sugestie. Z pewnością wybierzecie idealny „złoty środek”. Ale uda się to tylko dzięki rozmowie. A jak mówić żeby dziecko nas słuchało i jak słuchać, aby dziecko chciało do nas mówić? Odpowiedź na to pytanie już wkrótce na naszym blogu.