Dzieci niedosłyszące w przedszkolu

Podczas wakacyjnych podróży nasza sówka Dobrusia poznała bardzo dużo osób. Poznała również misia – Antosia, który jest misiem niezwykłym. Radosny, rozbrykany i przekochany. Na początku tej znajomości mieli małe problemy związane z komunikacją, ale ta chwilowa niedogodność była bardzo krótkotrwała… już wszystko jest w porządku. Dobrusia już wie…

Antoś jest misiem niedosłyszącym. Nie słyszy wszystkiego tak dokładnie jak inni. Od kiedy Dobrusia o tym wie, nie mieli już problemów z porozumiewaniem.

Dobrusia zawsze stoi do Antosia przodem, stara się aby była dobrze oświetlona i widoczna. Żeby Antoś zawsze bez problemu, mógł odczytać co do niego mówi. Dobrusia mówi do niego powoli i wyraźnie, stara się konstruować krótkie treściwe zdania. Wymyślili również dodatkową pomoc – kalambury.  Dobrusia ma mały notesik i jeżeli Antoś czegoś nie umie zrozumieć – Dobrusia rysuje to. Okazało się, że jest to również świetna zabawa.

dziecko niedosłyszące

Antoś i Dobrusia pomimo tej drobnej różnicy, uwielbiają spędzać ze sobą czas, uwielbiają się razem bawić. I tak naprawdę, niepełnosprawność Antosia nie jest  żadną przeszkodą. Antoś coraz lepiej mówi, a Dobrusia coraz ładniej rysuje. Same korzyści!!!

Zgodnie z współczesnymi tendencjami dziecko niedosłyszące nie powinno być oddzielone od swoich rówieśników.

Od najmłodszych lat powinno przebywać, bawić się i uczyć wraz z dziećmi słyszącymi. Tylko takie zachowanie zapewni mu pełne poczucie własnej wartości. Pozwoli na szybką naukę mowy, pełną integrację, brak wykluczenia.

Dlatego też, w niepublicznym przedszkolu Sowia 5 w Siemianowicach Śląskich przyjmujemy do grup integracyjnych,  dzieci z wadami słuchu. Dzieci niedosłyszące uczą się tutaj porozumiewania z rówieśnikami, poznają świat, uczą się wyrażać swoje uczucia. Są traktowane dokładnie tak samo jak dzieci w pełni słyszące.

Opieka surdologopedy pozwala na opracowanie terapii, którą rodzice będą mogli kontynuować również w domu.  Terapii, która z pewnością ułatwi naukę mówienia, rozwinie słuch, a jednocześnie będzie bardzo fajną dla dziecka zabawą.

Jeżeli jesteś rodzicem dziecka niedosłyszącego w wieku przedszkolnym, zapisz dziecko już dziś do naszego przedszkola Sowia 5 w Siemianowicach Śląskich.