cechy aytystyczne

Czy moje dziecko jest autystyczne?

Autyzm to  (…)złożone zaburzenie rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, charakteryzujące się zakłóceniami zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji interpersonalnych, zubożeniem i stereotypowością zachowań oraz trudnościami z integracją wrażeń zmysłowych(…”).  Ujawnia się w ciągu pierwszych trzech lat życia.Czy moje dziecko jest autystyczne?

Autyzm wbrew pozorom, nie jest rzadką chorobą. Występuje raz na 500 osób i jest chorobą, która częściej dotyka chłopców niż dziewczynki.

Na dzień obecny nie ma medycznych testów, które pozwoliłyby jednoznacznie zdiagnozować autyzm. Stwierdzenie u dziecka tej choroby opiera się w dużej mierze na obserwacji.

Objawy autyzmu:

• dziecko woli przebywać, bawić się samo;
  • dziecko unika kontaktu wzrokowego;
  • dziecko autystyczne mało się uśmiecha;
  • dziecko autystyczne mało mówi, często używa wyrazów które nie mają znaczenia;
  • dziecko autystyczne dośc często lubi wykonywać jednostajny ruch;
  • dziecko autustyczne stawia drobne kroczki;
  • dziecko z autyzmem nie biega, nie skacze radośnie tak jak inne dzieci;
  • dziecko autystyczne nie lubi być wybijane z rytmu, nie chce zmieniać przyzwyczajeń;
  • jeżeli rozmawiamy z dzieckiem autystycznym, będzie ono chciało rozmawiać tylko na jeden temat
  • dzieci autystyczne mogą być nadwrażliwe na dźwięk, dotyk;
  • dziecko autystyczne może nie reagować na ból;
  • dziecko autystyczne nie lubi przytulania;

Integracja dzieci w wieku przedszkolnym

To tylko niektóre z objawów które mogą świadczyć o chorobie, jednak nie są to wszystkie objawy.

Jeżeli Twoje dziecko unika grupy, nie chce bawić się z rówieśnikami, woli samotność, nie lubi dotykania, bardziej lubi obcować z przedmiotami niż z ludźmi – to może być autyzm. Nasilenie objawów u różnych osób dotkniętych tą chorobą może być bardzo zróżnicowane. Kiedy zauważysz coś niepokojącego, sprawdź czy rozwój Twojego dziecka nie jest zaburzony. Sprawdź jak rozwija się Twoje dziecko TUTAJ

Jeżeli te testy potwierdzą Twoje obawy udaj się z dzieckiem na badania do ośrodka specjalizującego się w badaniu autyzmu. TUTAJ znajdziesz listę miejsc, gdzie takie badania są wykonywane.

Warto te badania zrobić i rozpocząć wcześnie terapię z dzieckiem. Autyzm jest chorobą, z którą jednak można żyć, a stwierdzenie że autyzm to przypadłość geniuszy, nie jest wyssane z palca. Naukowcy z uniwersytetów Cambridge i Oksford odkryli, że u Einsteina i Newtona występowały objawy typowe dla syndromu Aspergera.

W naszym przedszkolu Sowia 5 w Siemianowicach Śląskich oferujemy pomoc dzieciom,  u których zdiagnozowano autyzm. Jest to pomoc psychologa, pedagoga i logopedy. Staramy się zachęcać dzieci do wyrażania własnych przeżyć, zachęcamy do poznawania nowych rzeczy, uczymy samodzielności, motywujemy do działania. Staramy się wzmacniać mocne strony dziecka.